Mescid-i Aksa’nın İsrail tarafından kapatılması ve sabah saatlerinde tekrar açılmasının ardından camide cuma namazına 5 bin kişi katılırken, namazın ardından Kudüs’ün çeşitli semtlerinde Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çatışmalar yaşandı. En şiddetli çatışmalar Şufat, İsaviyye ve Kalendiye askeri noktalarında yaşandı. En az üç Filistinli ağır yaralandı. Filistinli kaynaklar, çatışmaların devam ettiğini söyledi.

İsrail ordusu, dün öldürdüğü Mutez Hicazi için Doğu Kudüs'te kurulan matem çadırına da saldırdı. Burada da çok sayıda kişi yaralandı.

El Halil, Nablus ve Ramallah başta olmak üzere Batı Şeria’nın çeşitli kentlerinde de İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yaptığı ihlalleri protesto etmek için yürüyüşler düzenlendi.

Yürüyüşler sırasında İsrail ordusu ve İsrailli aşırı yerleşimcilerle birlikte Filistinlilerin arasında çatışmalar yaşandı. İsrail ordusu, Filistinli protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz ve plastik kurşun kullandı. Çatışmalar sırasında Filistinli bir gazeteci de gözaltına alındı.

Kudüs’te gerginlik, İsrail’in Yahudi bir hahama suikast girişiminde bulunmak gerekçesiyle eski bir Filistinli esir Mutez Hicazi'yi öldürmesinin ardından tırmandı.

Hamas ve İslami Cihad hareketleri, “İsrail’in Süleyman Mabedi’ne Dönüşü” adlı konferanstan döndüğü sırada uğradığı silahlı saldırı nedeniyle ağır yaralanan  ‘aşırı sağcı’ Yahudi Haham Yehuda Glick’e suikast girişimini övmüştü.

İsrail silahlı saldırının ardından Mescid-i Aksa’nın tüm Müslümanlara kapatıldığını duyurdu.

'AKSA'YI KAPATMAK BİR SAVAŞ İLANI'

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in Mescid-i Aksa’yı kapatma kararını ‘savaş ilanı’ olarak nitelendirdi.

Ürdün ise İsrail’in Müslümanlar için üçüncü en kutsal cami olarak kabul edilen Mescid-i Aksa’yı kapatmasını ‘devlet terörü’ olarak niteledi.

AŞIRILIK YANLISI YAHUDİLERİN MESCİD-İ AKSA'YA YÖNELİK İHLALLERİ

"Süleyman Mabedi kalıntılarının külliye alanının altında olduğuna" inanan Yahudi yerleşimciler burada kazı çalışmaları yapıyor. Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi'ne girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

Kaynak: El Cezire