Kudüslü bedeviler göçe zorlanıyor

Keabine köyündeki bedevi halk, İsrail askerlerinin zoruyla yarım asırdır yaşadıkları topraklardan göçe zorlanıyor. İsrail yönetiminin verdiği süre, gelecek çarşamba günü doluyor.

Kudüslü bedeviler göçe zorlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kudüs'ün kuzeyinde yaşayan ve "Keabine bedevileri" olarak tanınan yerli halk, İsrail askerlerinin yarım asırdır yaşadıkları barakaları yıkmasının ardından yerlerinden göç etmeye hazırlanıyor.

İsrail yönetimi, köyde yaşayan 23'ü çocuk 53 Filistinliye, "Ayrım Duvarı"nın diğer tarafında kalan topraklara göç etmesi için birkaç günlük süre tanıyor.

Köy halkından Ali Hüseyin el-Keabine, İsrail yönetiminin, topraklarını terk etmeleri için kendilerine verdiği sürenin çok kısa olduğuna dikkati çekerek, "Göç etmek, ruhun bedenden çıkmasına benziyor. Burada 50 yıldır bir aileydik şimdi dağılıyoruz" dedi.

"TOPRAKLARIMIZDAN AYRILMAZSAK KOYUNLARIMIZA EL KOYACAKLAR"

Köy sakinlerinin bir kısmının kuzeydeki Er-Ram kasabasına bir kısmının ise batıdaki Bernebal kasabasına gideceğini belirten Keabine, İsrail yönetiminin verdiği sürenin gelecek çarşamba günü dolduğunu dile getirdi.

Ders yılının yaklaştığını ve çocukların okula kaydedilmesi konusunda zorluklar yaşanacağını ifade eden Keabine, "Gitmeye mecburuz. Düşman bizim topraklarımızı ele geçirmek istiyor. 28 Ağustos'tan önce bu topraklardan ayrılmazsak koyunlarımıza el koymak ve bizi ağır para cezalarına çarptırmakla tehdit ediyorlar" diye konuştu.

Filistin kimliği taşıyan El-Keabine aşireti üyeleri, 300 dönümlük bir bölgede yaşıyor ve İsrail yönetiminden izin almadan Kudüs'e geçemiyor.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 18:44
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELOCAN...
SELOCAN... - 8 yıl Önce

ÇAĞA AYAK UYDURMAMIŞLAR ,SÜRÜLSÜNLER İSRAİL ORAYA ÇAĞDAŞ BİR YAŞAM ORTAMI SAĞLAR..!

banner39