banner39

Kudüs'te cuma namazına gidenlere foseptik sıktılar

İsrail polisi, 40 yaş altı Filistinlilerin Aksa'ya girişini engelledi, bu durumu protesto eden göstericilerin üzerine işgal polisi foseptik suyu sıktı

Filistin 24.10.2014, 14:04 24.10.2014, 16:20
Kudüs'te cuma namazına gidenlere foseptik sıktılar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail polisi, 40 yaş altı Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girişini engelledi. Alınan bilgiye göre, İsrail polisi 40 yaş altı Filistinlilerin Aksa'da namaz kılmasını engellemek amacıyla birçok yolu kapattı. Söz konusu engelleme sebebiyle onlarca kişi sabah namazını Mescid-i Aksa'nın kapılarına yakın bölgelerde kılmak zorunda kaldı. Bu durumu protesto edenlerin üzerine ise foseptik suyu sıkıldı.

İsrail polis ve askerlerinden oluşan ekiplerin sabah saatlerinden itibaren yoğun şekilde Eski Şehir'in girişleri ve Aksa'nın kapılarını tutması, cuma namazında da aynı uygulamanın sürdürüleceği şeklinde yorumlandı.

İsrail geçtiğimiz hafta içerisinde yaşanan olaylardan dolayı, Filistinlilere yönelik yasaklamaları ve Mescid-i Aksa konusundaki ihlalleri artırmaya başladı. 

İsrail yönetimi, çeşitli gerekçelerle Filistinlilerin Mescid-iAksa'ya girişini sık sık kısıtlıyor. Özellikle cuma günleri erkeklere yaş sınırlaması getirmesi gerginliğe neden oluyor.

TOMALARLA FOSEPTİK SUYU SIKILDI

Cuma namazını sokakta kılan Filistinliler, İsrail askerlerinin tutumuna tepki gösterdi. Namaz öncesi ve sonrasında Filistinliler, Vadi el-Cevz Mahallesi'ni kuşatan İsrail askerlerinin müdahalesine havai fişek ve taşlarla karşılık verdi.

İsrail güçlerinin keskin nişancılar, atlı polisler ile ilerlemesi ve TOMA'lardan foseptik sıvı sıkılması üzerine geri çekilen Filistinliler, ara sokaklara dağıldı.

İsrail Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Micky Rosenfeld, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Çıkan olaylarda 3 Filistinlinin gözaltına alındığını" söyledi.

Gözaltıların, Filistinli göstericilerin arasına karışan İsrailli sivil polisler tarafından yapıldığı görüldü.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?