Kudüs'te gerilimin kronolojisi |FOTO

İsrail'in saldırılarından dolayı son bir yılda Filistin topraklarında gerilim giderek artıyor

Kudüs'te gerilimin kronolojisi |FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin topraklarında bu yıl çatışma ve gerilim artarak devam ediyor. Gerilimlere neden olan ilk saldırı 30 Nisan'da meydana geldi. Daha sonra da farklı bölgelerde farklı olaylar meydana gelmeye başladı.

Filistin'deki gerilimin kronolojisi şöyle; 

30 Nisan: Toprak Günleri'nde saldırı

İsrail işgal güçleri "Toprak Günü" etkinlikleri öncesi Kudüs'te Filistinlilerin düzenlediği gösteriye müdahale etti. 2 kişi yaralandı, 6 Filistinli de gözaltına alındı. Filistinli protestocular Selahaddin Caddesi'ni trafiğe kapatarak yanlarında getirdikleri araç lastiklerini ateşe verdi.

30 Haziran: İsrailli kayıp 3 yerleşimcinin cesetleri bulundu

Filistin'in İsrail işgali altındaki bölümünde 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin cesetleri El-Halil kenti yakınlarında bulundu. İsrail gelişmeden Hamas'ı sorumlu tuttu. İsrail yükselen gerilimi daha sonra Gazze'ye düzenlediği, 51 gün süren ve 2 binden fazla Filistinlinin ölümüne sebep olan saldırıların bahanesi olarak kullandı.

2 Temmuz: Filistinli Muhammed Ebu Hudayr yakılarak katledildi

Üç Yahudi yerleşimcinin cesedinin bulunmasının ardından Kudüs'te protestolar başladı. İsrailli Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılan 17 yaşındaki Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr ölü bulundu. Otopsisinde Hudayr'ın yakılarak öldürüldüğü belirlendi.

8 Temmuz: Gazze'ye saldırı 2 binden fazla Filsitnli katledildi

İsrail, 8 Temmuz günü "Koruyucu Hat Operasyonu" adı altında Gazze'ye hava ve kara saldırısı başlattı. İsrail saldırıları 51 gün sürdü. Bu saldırılar sonucu önemli bir bölümü kadın, çocuk ve sivil olmak üzere 2 binin üzerinde Gazzeli katledildi. 

25 Temmuz: İsrail Kadir Gecesi'nde saldırdı

İsrail işgal güçleri, Kadir Gecesi dolayısıyla Mescid-i Aksa'ya akın eden Filistinlileri engellemek için gerçek ve plastik mermilerle ateş açtı. Çıkan çatışmalarda iki kişi hayatını kaybederken, çok sayıda Filistinli de yaralandı. İsrail askerleri Mescid-i Aksa'da namaz kılan Filistinlilere de ateş açtı.

22 Eylül: İsrail Kudüs'te mezar yıktı

İsrail, Kudüs’ün Babul Esbat bölgesinde Filistinlilere ait 'Şuheda' mezarlığında 20 kabri izinsiz arazi üzerinde yapıldığı gerekçesiyle yıktı.

26 Ekim: Kudüs'te cenaze gerilimi

İsrail'de mahkeme, Kudüs'te aracıyla kalabalığın arasına dalan ve İsrail polisi tarafından öldürülen Filistinli gencin cenaze töreninin ertelenmesine hükmetti. Filistinliler İsrail askerleriyle çatıştı.

30 Ekim: İsrail 1967'den bu yana Mescid-i Aksa'yı ilk kez kapattı

Kudüs'te gerginlik, İsrail'in Yahudi bir hahama suikast girişiminde bulunmak gerekçesiyle eski bir Filistinli esiri öldürmesinin ardından tırmandı. İsrail silahlı saldırının ardından Mescid-i Aksa'nın tüm Müslümanlara kapatıldığını duyurdu. Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in Mescid-i Aksa'yı kapatma kararını 'savaş ilanı' olarak nitelendirdi. İsrail 1967'den beri ilk kez Mescid-i Aksa'yı Müslümanlara kapatmış oldu. İsrail işgal güçleri Mescid-i Aksa içinde gaz bombası kullandı ve işgal güçleri camiye ayakkabılarla girdi. Olay üzerine gerginlik iyice tırmandı ve İsrail askerleri her gün Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi.

16 Kasım: Filistinli şoför otobüste asılı bulundu

Kudüs'te, Filistinli Hasan Yusuf Ramuni, şoförlüğünü yaptığı otobüsün içinde iple asılı halde bulundu. Ramuni'nin cesedi otopsi yapılmak üzere Hedasa Hastanesi morguna gönderildi. İsrail polisinin kısa sürede olayı ''intihar'' olarak adlandırması, hastane önünde toplanan Ramuni'nin ailesi ve meslektaşlarının tepkisine neden oldu, gerginlik yaşandı. Ramuni'nin Filistin medyasında yayınlanan fotoğraflarında yüz, sırt ve ayak kısmında morlukların olduğu ileri sürüldü.

18 Kasım: Kudüs’te sinagoga saldırı

Kudüs'te iki Filistinli'nin sinagoga düzenlediği silahlı saldırıda 4 İsrailli öldü. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Hamas ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı suçladı. Hamas "Eylemi biz yapmadık ama tebrik ediyoruz" dedi, Abbas saldırıyı kınadı. Saldırıyı, Marksist ideolojiye sahip olan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üstlendi.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2014, 18:12
banner53
YORUM EKLE

banner39