Kudüs'teki öfke Filistin'de tüm sokaklara taştı

Filistin'in çeşitli şehirlerinde düzenlenen Mescid-i Aksa'ya destek gösterilerine İsrail güçleri müdahale etti. Doğu Kudüs'teki gösterilerde ise 20 Filistinli yaralandı.

Kudüs'teki öfke Filistin'de tüm sokaklara taştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Doğu Kudüs’teki Şufat Mülteci Kampı'nda İsrail askerleri ile Filistinliler arasında Çarşamba günü başlayan çatışmalar üç günden beri sürüyor.

İsraillilerin üzerine aracını sürdüğü iddiasıyla polis tarafından Çarşamba günü vurularak öldürülen Filistinli İbrahim el-Akali’nin evinin çevresinde toplanan Filistinlilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 20 Filistinli yaralandı.

Cuma namazının ardından Doğu Kudüs’teki Şufat Mülteci Kampı'nda toplanan Filisinli gençlere, İsrail askerleri plastik mermi, ses ve gaz bombaları ile müdahale etti.

Kamptaki Filistinliler ise lastik yakarak İsrail askerlerine taş, havai fişek ve molotof kokteyli ile karşılık verdi.

Kampın girişinde barikat kuran Filistinliler, tekbirler getirerek "İntifada" sloganları attı.

Olay yerinde açıklamada bulunan Filistin Kızılayı yetkilileri, bugünkü çatışmalarda 20 Filistinlinin yaralandığını söyledi.

Hamas, dün yaptığı yazılı açıklamada, "Filistin halkına Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın kurtuluşu için cuma namazının ardından başlayacak öfke gösterilerine katılmaları" çağrısında bulunmuştu.

35 YAŞ ALTINA İZİN VERİLMEDİ

Öte yandan İsrail 35 yaş altı erkeklerin Mescid-i Aksa’ya Cuma namazı için girişine izin vermedi. Aksa'ya namaza gelen kadınlar İsrail aleyhinde slogan atarak yasağı protesto etti.

Aksa'da ayrıca, Kudüs'te çıkan olaylarda öldürülen Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Aksa'ya yaş sınırlaması nedeniyle giremeyen Müslümanlar ise eski şehir ve çevresindeki sur içinde Aksa'ya giden sokaklarda namazlarını kıldı. 

İsrail'de Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa külliyesinin altında, "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

Yahudi yerleşimciler ve İsrailli yetkililer, zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

FİLİSTİNLİ GÖSTERİCİLERE MÜDAHALE

Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde düzenlenen Mescid-i Aksa'ya destek gösterilerine İsrail askerleri müdahale etti. Olaylarda onlarca kişinin gazdan etkilendiği, bazılarının da yaralandığı belirtildi.

Hamas hareketinin çağrısı üzerine, İsrail'in Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalllerini protesto etmek için Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde cuma namazından sonra gösteriler düzenlendi. 

Ramallah'la Kudüs arasında bulunan Kalendiye askeri kontrol noktasında, İsrail askerleri Filistinli göstericilere müdahale etti. Gözyaşartıcı gazın yanı sıra gerçek ve plastik mermilerin de kullanıldığı müdahale sırasında, plastik mermilerin isabet ettiği 15 kişi yaralandı, onlarca kişi de atılan gazdan etkilendi. Filistinli göstericiler de, İsrail askerlerine taş ve molotof kokteyli atarak karşılık verdi.

Beytüllahim ile El Halil'in kuzey girişinde düzenlenen gösterilere İsrail askerleri gözyaşartıcı gazın yanı sıra plastik ve gerçek mermilerle müdahale etti. Olaylarda onlarca kişi atılan gazdan etkilendi.

NABLUS VE EL HALİL'DEKİ YÜRÜYÜŞLEREMÜDAHALE

Öte yandan Filistin emniyet güçleri, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini protesto etmek için Nablus ve El Halil kentlerinde düzenlenen yürüyüşlere müdahale etti.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Filistin emniyet güçleri, Hamas'ın Nablus kentinde düzenlediği yürüyüşe göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti. Gösteriye katılanları coplayan polis, yaklaşık 20 kişiyi gözaltına aldı. Filistin polisi, El-Halil kentinde de İsrail polisinin bulunduğu noktaya doğru düzenlenen yürüyüşe engel oldu. 

Hamas, dün yaptığı yazılı açıklamada, "Filistin halkını Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın kurtuluşu için cuma namazının ardından başlayacak öfke gösterilerine katılmaları" çağrısında bulunmuştu. 

Çarşamba günü de yaklaşık 100 Yahudinin Mescid-i Aksa'nın avlusuna girişine izin verilmesinin ardından Aksa ve çevresinde çıkan çatışmalarda 27 kişi yaralanmıştı. Olayda İsrail askerlerinin, 1967'den beri ilk kez Mescid-i Aksa külliyesinin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altına kadar ilerleyerek, Kıble Mescidi'nin içinde mihrab ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla girmişti.

Bu olayların ardından Çarşamba günü Doğu Kudüs'te aracını İsrailli yayaların üzerine sürerek, 14 kişinin yaralanmasına neden olduğu iddia edilen Filistinli İbrahim el-Akkari, İsrail polisi tarafından vurularak öldürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2014, 08:06
banner53
YORUM EKLE

banner39