Kudüs'ün nüfus yapısı değişti

Kudüs'ün nüfus yapısı İsrail'in sert tedbirleri sebebiyle Yahudilerin lehine değişmiş durumda. Şehrin üzde 63,1'i Yahudi, yüzde 33,8'i Müslüman, yüzde 1,9'u ise Hristiyan...

Kudüs'ün nüfus yapısı değişti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kudüs'te İsrailli belediye yönetiminin Müslümanlara karşı sert uygulamaları nedeniyle Müslüman nüfusun sayısında azalma gözlenirken, Yahudilerin sayısı artıyor.

Kudüs Belediyesi'nin son yıllarda aldığı sert kararlar nedeniyle Kudüs'teki nüfus yapısı Yahudilerin lehine değişmiş durumda. Son sayımdaki verilere göre Kudüs'ün yüzde 63,1'i Yahudilerden, yüzde 33,8'i Müslümanlardan, yüzde 1,9'u Hristiyanlardan yüzde 1,2'si farklı ülkelerden gelen yabancılardan oluşuyor.

KUDÜS'TE MÜLK ALMAK VEYA KİRALAMAK ÇOK PAHALI

Öte yandan Kudüs'te Filistinliler, sahip oldukları ruhsatlı arsalar üzerinde ev yapabilmek için belediyeye en az 200 bin dolardan başlayan izin parası ödemek zorunda. Birçok Filistinlinin bu parayı ödemesinin imkansız olduğu biliniyor. Kudüs'te arsa fiyatları ise milyon dolarla ölçülüyor.

Ev kiralarının bin dolardan başlayıp, 10 bin dolara kadar çıktığı Kudüs'te, 100 metrekarelik bir evin maliyeti en az bir milyon doları buluyor. Bu da pek çok Filistinlinin, şehri terk ederek hayatın daha ucuz ve yaşanabilir olduğu Filistin hakimiyetindeki Batı Şeria'ya göç etmesine sebep oluyor. İsrail'in, Kudüs'ten göç edenlerin ikamet ve şehre giriş izinlerini iptal etmesi sebebiyle, göç edenler bir daha Kudüs'ü göremiyor.

Kudüs'teki Filistinlilerin bir kısmı ise bu imkanı kaybetmemek için ailelerinden miras kalan küçük ve bakımsız evlerde hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor.

KUDÜS BELEDİYESİ TARAFINDAN EVİ YIKILAN FİLİSTİNLİ AİLE,MAĞARAYA SIĞINDI

Kudüs Belediyesi'nin uygulamalarının bir örneği de geçen ay yaşandı. Filistinli Zir ailesinin, içinde beş çocuğu ile yaşadığı ev geçen ay İsrail tarafından eski şehrin etrafındaki milli parkta yer aldığı ve eski şehrin görünüme zarar verdiği gerekçesiyle yıkıldı. Aile, yıkılan evlerinin yakınında bulunan bir mağaraya sığındı.

Kudüs'te 22 Ağustos günü sabah saat 06.00'da yıkım için gelen İsrailli görevlilerin ve askerlerin kapılarını çalmasıyla uyanan Zir ailesi,  görevlilere belediyenin yıkım kararına karşı, arazi tapusuyla mahkemeye yaptıkları itiraz başvurusunu göstermelerine rağmen, yetkililer mahkeme kararının sonucunu beklemeye gerek duymadan evi yıktı.

Ev sahibi Halid Zir, eşi ve beş çocuğuyla beraber yıkılan evini gözyaşları içinde seyrederek ortada kaldı. Evleri yıkılan fakir aile, kiralık eve çıkacak imkana sahip olmaması nedeniyle evlerinin bulunduğu Silvan mahallesinde dağda bir mağaraya yerleşmek zorunda kaldı. Aile, sahibi olduğu tek malı atlarını da yandaki boş bir mağaraya bağlayarak, ilkel şartlarda yaşamaya çalışıyor.

Baba Halid Zir, "Yıkılan evimin arsası Osmanlı zamanından beri benim aileme ait. Arsa da bana ailemden mirastır. Yedi yıl evvel üzerine yaptığımız evi İsrail yıktı. Oysa ben yıkım kararına karşı mahkemeye dava açmıştım ve belediye mahkeme kararını beklemeye bile gerek duymadan sahip olduğum arsa üzerindeki evimizi yıktı" dedi.

Kudüs Belediyesi yaptığı açıklamada, yapılan tahliye ve yıkım kararının meşruluğunu savunarak evin, inşaat yapmanın yasak olduğu ulusal parkın ortasında yer aldığını öne sürdü.

Evin yıkıldığı Silvan Mahallesi ise Mescidi Aksa'nın Megaribe kapısına çıkan, Selahaddin Eyyubi zamanında Fas'dan gelen Müslümanların yerleştirildiği tarihi mahallenin bir uzantısı olup tamamı Müslümanlara ait.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 16:34
banner53
YORUM EKLE

banner39