banner39

Mahmud Abbas İsrail'e güvenmiyor

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Batı Şeria ve Gazze'deki halk ayaklanmasının, İsrail'in devam eden ihlallerine cevap niteliğinde olduğunu belirtti

Filistin 14.12.2015, 21:35 15.12.2015, 10:11
Mahmud Abbas İsrail'e güvenmiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Yolsuzlukla Mücadele Kurulu tarafından Bira kentinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ekim ayında başlayan olayları "gerekçeli halk ayaklanması" şeklinde nitelendirerek, şunları söyledi:

"Gençlere neden sokaklara çıktıklarını sorma hakkımız yok. Hepsinin yerleşim birimlerinin inşasının ve kutsallara yönelik ihlallerin devam etmesi gibi birçok nedeni var. Gençler Filistin devleti için bir temel göremiyor. Akıllarında ve kalplerinde ümitsizlik birikiyor. Çözüm nedir?"

"İsrail ile aramızda 1993'ten beri imzalanmış antlaşmalar var ancak hepsi fesholdu. Son olarak söz konusu antlaşmalara dönmenin mümkün olmadığını bildirdiler. Peki neden?" diye soran Abbas, şunları kaydetti:

"Halkımıza bir veya beş sene sonra Filistin devletinin kurulacağı yönünde umut aşılamak istiyoruz. Yerleşim birimleri inşasının sonlandırılmasını, esirlerin serbest bırakılmasını istiyoruz ancak onlar bunu kabul etmiyor. Barış yapma konusunda onlara nasıl güvenelim. Haklarımızda ısrarcıyız ve şartlar ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz."

Yolsuzluk konusuna da değinen Abbas, "Yolsuzluğu kökten yok etmek, hukuk devleti olmak istiyoruz" diye konuştu.

Abbas ayrıca İsrail ile barış masasına oturmak için şartların net olduğunu belirterek, önceki müzakerelerden kalan Oslo öncesi mahkumların tahliyesinde eksik kalan 4. turu gerçekleştirmek, yerleşim yerlerini dondurmak, Filistin devletinin kurulması için bir son tarihi belirlemek ve 93’ten bu yana taraflar arasında imzalanmış tüm anlaşmalara saygı duymak konusunda ısrarcı olduklarını söyledi. Abbas, ancak bu çerçevede masaya oturulacağının sinyallerini verdi.

HENİYE’NİN POPÜLARİTESİ ABBAS’INKİNİ GEÇTİ

Öte yandan geçtiğimiz hafta düzenlenen bir anketin sonuçları dikkat çekiciydi. Anketteki rakamlara göre, Filistin halkının çoğunun artık Oslo’ya ve Abbas’a inancının kalmadığı gözlemleniyor. Ankete katılanların yüzde 68 kadarı Oslo’nun artık feshedilmesi gerektiği görüşünde ve aynı yüzdede katılımcı Abbas’ın bunu yapmayacağını düşünüyor.

Ayrıca, son anketlerde yüzde 49’a 44’lük bir farkla İsmail Haniye, Abbas’a göre daha tercih edilen liderken, bu son sayıda Haniye’nin desteği 51’e 41’lik bir fark oluşturmuş durumda…

Son saldırılara ilişkin rakamlar da ilginç, yüzde 67’lik bir kesim yapılan bıçaklı saldırıları destekliyor. Ama bu şiddet olaylarının nereye gideceği konusunda pek çok görüş ayrılığı var. Yüzde 37 bunun yeni bir intifadaya doğru gideceğini düşünürken, yüzde 18’i bunun geniş kapsamlı halk ayaklanması olacağını düşünmüyor. Yüzde 19’u bu akımın aynı bu şiddette süreceğini, yüzde 10’uysa yakın zamanda yeniden durulacağını düşünüyor.

İsrail'in Filistinlilere saldırıları ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınları nedeniyle bölgede gerginlik giderek artarken, ekim ayı başından bu yana İsrail güçleri ve yerleşimcilerce öldürülen Filistinlilerin sayısı 120'yi buldu. Aynı dönemde 21 İsrailli de hayatını kaybetti.

Öte yandan, İsrail'in, "tehdit unsuru olmayan Filistinlileri sokak ortasında yargısız infaza tabi tutması", insan hakları örgütlerinin eleştirilerine neden oluyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?