banner39

Meşal'in halefi bugün seçilecek

Hamas siyasi büro şefi Halid Meşal'in yerine geçecek isim bugün Kahire'de yapılan seçimle belirlenecek...

Filistin 31.03.2013, 16:19 01.04.2013, 08:21
Meşal'in halefi bugün seçilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hamas'ın siyasi büro şefliği için bugün Kahire'de seçim yapılacak.Seçim için Hamas üyeleri Kahire'ye gelmeye başladı.

Halid Meşal'in yürüttüğü Hamas siyasi büro şefliği görevi için Mısır'ın başkenti Kahire'de seçim yapılması bekleniyor. Söz konusu seçim nedeniyle Meşal ve Gazze'deki Filistin hükümeti Başbakanı İsmail Heniye'nin yanısıra Gazze, Katar ve diğer ülkelerde bulunan çok sayıda Hamas yöneticisi önceki gün Kahire'ye gelmişti.

Hamas hareketi Gazze, Batı Şeria ve diaspora olmak üzere 3 bölgede 4 yılda bir seçim yapıyor.

HAMAS: MISIR'LA ARAMIZDA SORUN YOK

Gazze'deki Filistin Hükümeti Sözcüsü Tahir en-Nunu, Gazze ile Mısır arasındaki tünellerin kapatılmaya başlanmasından sonra Mısır-Hamas ilişkilerinde gerginlik yaşandığı iddialarını yalanladı.

Nunu, ''Mısır ile aramızda bir gerginlik olduğunu düşünmüyorum'' dedi.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Sözcüsü Nunu, Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal başkanlığındaki Hamas heyeti ile Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye'nin, Mısır İstihbarat Şefi General Rafet Şehate ile görüşeceğini belirtti.

Mısır İstihbarat Şefi Şehata ile gerçekleştirilecek görüşmede, Filistinli gruplar arasında ulusal uzlaşının sağlanması, İsrail ile yapılan ateşkes anlaşması, İsrail hapishanelerindeki Filistinliler ve Mısır-Filistin ilişkileri gibi konuların ele alınacağını kaydeden Nunu, Hamas heyetinin iki gün süreyle Mısır'daki çeşitli siyasi parti ve gruplar ile görüşmeler yapacağını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?