Mescid-i Aksa bugün de Filistinlilere yasaktı

İsrail işgal güçleri, Mescid-i Aksa'ya Cuma namazına gelen 40 yaşının altındaki Müslümanlara giriş izni vermedi

Mescid-i Aksa bugün de Filistinlilere yasaktı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail işghal güçleri 40 yaş altındaki Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girmelerine yine izin vermedi. 40 yaş altındaki Filistinliler bu Cuma namazını da sokaklarda kılmak zorunda kaldı.

Filistinlilerin pek çoğu sokak aralarında Cuma namazını kılarken, Filistinlilerle, İsrail işgal güçleri arasında Mescidi Aksa'nın Nazır kapısına giden yol üzerinde arbede yaşandı.

İsrail, cuma namazını kılmak üzere Mescidi Aksa'ya gelen Müslümanlardan 40 yaşının altında olanlara, gerekçe göstermeksizin girmelerine izin vermedi.

İsrail işgal güçleri, eski şehre giriş kapılarından Şam kapısı ve Zahire kapısı önünde sıkı güvenlik önlemleri ise dikkati çekti. İsrail işgal güçleri, Mescid-i Aksa'nın Silsile, Megaribe, Kattanin, Gavanime, Kral Faysal ve Demir kapısını ise tamamen giriş ve çıkışlara kapattı. Camiye gelen Müslümanlar, içeri giremeyince eski şehrin içindeki ve çevresindeki ara sokaklarda namaz kılmak zorunda kaldılar. Sadece Meclis, Esbat ve Hıtta kapılarının açık tutulduğu Cuma namazı sırasında Mescid-i Aksa'nın ancak beşte birinin dolduğu görüldü.

Öte yandan Mescid-i Aksa'nın Meclis kapısına giden Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı su sebili önünde yola barikat kuran İsrail işgal güçleri ile Filistinliler arasında arbede çıktı. Burada 40 yaş üstü olmalarına rağmen içeri girmelerine izin verilmeyen Filistinlilerle İsrail işgal güçleri arasında gerginlik yaşandı.

İsrail işgal güçlerinin kalabalığa zaman zaman sert müdahalede bulunduğu, özellikle kadınları itip kaktıkları görüldü. Normal şartlarda camiye giriş yasağını sabah erken saatlerde duyuran İsrail yönetimi, bu hafta keyfi olarak aldığı yasak kararını ezan okunmasından kısa bir süre önce duyurdu. Bu nedenle çok sayıda Müslüman'ın İsrail'in Mescid-i Aksa'da namaz yasağı koyduğundan son anda haberi oldu.

Gazze'ye İsrail'in dün ve önceki gün yaptığı hava saldırısı sonrası Kudüs genelinde alınan güvenlik önlemlerinde ciddi bir artış gözleniyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2014, 17:36
banner53
YORUM EKLE

banner39