banner39

Mescid-i Aksa'da Türkiye sloganları

Filistinliler işgalci İsrail'in Şey Cerrah Mahallesi'ndeki evlere Yahudi yerleşimcilerin getirilmesine tepki göstermeye devam ediyor. Protestolar sırasında "Türkiye'ye selamlarımızı gönderiyoruz. Erdoğan, Filistin'i özgürlüğüne kavuştur" çağrısı yapıldı.

Filistin 10.05.2021, 10:41
Mescid-i Aksa'da Türkiye sloganları

Filistinliler, işgal altındaki Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde İsrail'in evlerden zorla çıkarma planını protesto etmeyi sürdürüyor.

Gösteriler sırasında Filistinli aktivist Fatıma Es-Sus (Umm Eymen), Türkiye halkı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a selam gönderdi.

"TÜRKİYE'YE SELAMLARIMIZI GÖNDERİYORUZ"

Ramazan ayının ortalarından bu yana Filistinliler, İsrail'in, kendilerini evlerinden çıkararak yerlerine Yahudi yerleşimcileri iskan etme planına karşı her akşam iftar sonrası protesto gösterileri düzenliyor ve hemen hemen her akşam İsrail polisinin müdahalesine maruz kalıyor.

Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki protestolardan birinde, Umm Eymen, büyük bir sevinçle kameranın karşısına geçerek, "Şeyh Cerrah'ın kalbinden, Türkiye'deki halkımıza selamlarımızı gönderiyoruz. Erdoğan'a da milyonlarca selam olsun." ifadelerini kullandı.

"İKİ GÖZÜMÜN NURU ERDOĞAN..."

Umm Eymen, "İki gözümün nuru Erdoğan, hadi gel Filistin'i özgürlüğüne kavuştur." dedi.

Osmanlı Devleti'nin Filistin'e hakim olduğu günlere atıfta bulunan Umm Eymen, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye halkına, "Hadi gelin ve yeniden Osmanlı Devleti'ni kurun. Sadece 500 yıl değil, binlerce yıl beraber yaşayalım." çağrısında bulundu.

MESCİD-İ AKSA'DA ERDOĞAN SESLERİ

Diğer taraftan, Mescid-i Aksa'da toplanan Filistinliler, İsrail polisinin şiddetli müdahalesine tepki gösterdi.

Protesto sosyal medyada canlı yayınlanırken, kalabalık Filistinli grup "Erdoğan" sloganı attı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumartesi akşamı yaptığı açıklamada, "Zalim İsrail, terör devleti İsrail, mukaddesatlarını korumak, binlerce yıllık evlerine, yurtlarına sahip çıkmak dışında hiçbir gayeleri olmayan Kudüs'teki Müslümanlara vahşice ve ahlaksızca saldırmaktadır." ifadesini kullanmıştı.

FİLİSTİNLİ AİLELERİN İTİRAZLARI REDDEDİLDİ

Yıllardır yerlerinden edilme tehlikesi yaşayan 27 Filistinli ailenin korku ve endişeleri, İsrail makamlarının baskılarıyla yeni bir boyut kazandı.

Kudüs Sulh Mahkemesi, Yahudi yerleşimcilerin talebi üzerine 2019'da Şeyh Cerrah Mahallesi'nde oturan 12 Filistinli ailenin, evlerini yerleşimciler lehine boşaltmaları yönünde karar vermişti.

Karara göre, bu ailelerden 4'ünün Ocak 2021'de evlerini boşaltmaları gerekiyordu. Ailelerin itirazı üzerine kararın temyiz edilerek yeniden mahkeme sürecinin başlaması kararlaştırılmış ancak İsrail Merkezi Mahkemesi, şubat ortalarında bu 4 ailenin itirazını reddetmişti.

NİHAİ KARAR HAZİRANDA

İsrail Merkezi Mahkemesi, bu yılın başında 7 ailenin, evlerini Yahudi yerleşimcilere bırakmak üzere boşaltması kararı vermişti.

Mahkeme son olarak 4 Mart'ta Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinli ailelerin, karara yönelik itirazlarını geri çevirmişti.

Yüksek Mahkeme, 2 Mayıs'ta Şeyh Cerrah'taki 4 aileye, Yahudi yerleşimcilerle "anlaşmaları için" 6 Mayıs'a kadar süre tanımıştı.

İsrail Yüksek Mahkemesi'nde dün görülen duruşmada, nihai karar hazirana ertelendi.

Kaynak: AA / En Son Haber

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?