banner15

Mescid-i Aksa için Mısır'da milyonluk gösteri

Ürdün'den sonra Mısır'da Mescid-i Aksa'ya yönelik yapılan saldırılara karşı harekete geçti. Milyonluk bir miting çağrısı yapıldı. Türkiye yaşananlara sessiz kaldı

Mescid-i Aksa için Mısır'da milyonluk gösteri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'de Kudüs'teki değerlere yönelik saldırılara karşı sessizlik sürerken Ürdün ve Mısır'dan peş peşe yeni adımlar atıldı. 

Mısır'daki dini ve siyasi gruplar, işgal güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'yı hedef alan ihlalleri karşısında harekete geçme kararı aldı. Müslüman Kardeşler Cemaati, Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya destek için bugün milyonluk bir miting düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Filistin Enformasyon Merkezi'nde yer alan habere göre, Müslüman Kardeşler Cemaati sözcüsü Yasir Mihriz, Mescid-i Aksa'ya düzenlenen baskınları ve işgal güçlerinin Kudüs Müftüsü'nü gözaltına almasını protesto için yarın El-Ezher Camii önünde Cuma namazından sonra "Kudüs'e destek" mitingi düzenleyeceklerini ve mitinge birçok İslami hareketin katılacağını açıkladı.

"ARAPLAR KENDİ İŞLERİYLE MEŞGUL"

Mihriz, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Arap halklarının kendi iç işleriyle meşgul olduğu için Kudüs'ü unuttuklarını iddia eden işgal rejimine Kudüs'ü ve Mescid-i Aksa'yı unutmadıkları mesajını vermek ve Kudüs davasının Arapların ve Müslümanların ilk davası olduğunu hatırlatmak için milyonluk miting düzenlemeye karar verdiklerini söyledi.

Kudüs'e destek için milyonluk miting düzenleme çağrısından önce El-Ezher Şeyhi Ahmed Et-Tayyib de işgal güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya düzenledikleri baskınları kınamış ve Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr'dan İsrail Büyükelçisi'nin derhal bakanlığa çağrılarak protesto mesajı verilmesini istemişti.

ÜRDÜN'DEN YOĞUN ÇABA

Bazı kuruluşlarımız Kudüs'teki İsrail etkinliklerine sponsor olurken Ürdün meclisinde İsrail Büyükelçiliği'nin geri çağrılmasına yönelik geçtiğimiz gün meclis kararı alındı. 

Ardından dün de Arap Birliği'ne çağrıda bulunuldu. İşgal altında bulunan topraklar ve Mescid-i Aksa'ya yönelik planlara karşı Arap Birliği'nin acilen toplanması istendi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2013, 10:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35