Mescid-i Aksa'da İsrail protestosu

Mescid-i Aksa'da cuma namazı sonrası çok sayıda Müslüman İsrail'i protesto etti, gösteriler olaysız biterken Batı şeria'daki başka bir gösteriye İsrail güçleri müdahale etti

Mescid-i Aksa'da İsrail protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mescid-i Aksa’da cuma namazı sonrası eylem yapan bir grup Filistinli, İsrail'i protesto etti

Namazın ardından Mescid-i Aksa’nın avlusunda toplanan Filistinliler, “Kur’an anayasamız, cihat yolumuz”, "Canımız sana feda Aksa" ve “Gel ey Hamas” şeklinde sloganlar attı.

Mescid-i Aksa ile Kubbet-üs Sahra arasında bir süre yürüyüş yapan Filistinliler, Hamas bayrakları taşıdı. Kudüs’ü ziyarete gelen bazı Türk vatandaşları da eyleme destek verdi.

Mescid-i Aksa'ya akın eden Müslümanlar eylemin ardından sessizce dağıldı.

Öte yandan İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa’nın çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Ürdün'ün başkenti Amman'da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Ürdün Kralı Abdullah ile bir araya gelen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "Kudüs'te kutsal alanlarda mevcut statükonun değiştirilmeyeceği güvencesini" vermesinin ardından geçen iki cuma olduğu gibi bu hafta da İsrail yönetimi Mescid-i Aksa'ya girişlere kısıtlama getirmedi.

Mescid-i Aksa Külliyesi içerisinde Kıble Mescidi ile Emeviler döneminde inşa edilen Kubbetu's Sahra camisinin yanı sıra müze, medreseler, bahçeler ve büyük avlu bulunuyor. İslam inancında Beyt'ul Makdis ve Mescid-i Aksa adları verilen külliye alanı, Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor.

Süleyman Mabedi kalıntılarının külliye alanının altında olduğuna inanan Yahudi yerleşimciler külliye alanı altında kazı çalışmaları yapıyor. Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

BATI ŞERİA'DA MÜDAHALE

İsrail güçleri, Batı Şeria'da Yahudi yerleşim birimi inşası  ve ayrım duvarını protesto eden göstericilere müdahale etti. Atılan gazdan etkilenen çok sayıda Filistinli hastaneye kaldırıldı.

Filistin halk direniş komitelerinin çağrısı üzerine çok sayıda Filistinli, Kudüs ile Batı Şeria'nın doğusundaki Yahudi yerleşim birimleri arasındaki yolu trafiğe kapattı. Ağvar'daki Nebi Musa makamı yakınında toplanan göstericiler, Filistin bayraklarının yanı sıra İsrail işgalini ve yasadışı yerleşim birimlerini protesto eden pankartlar taşıdı. 

Bunun üzerine İsrail güçleri, göstericilere göz yaşartıcı gaz ve ses bombası ile müdahale etti. Çok sayıda Filistinlinin atılan gazdan etkilendiği ve olay yerinde tedavi için müdahale edildiği gözlendi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Ziyad Ebu Ayn, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin halkının tüm yöntemleri kullanarak, İsrail işgaline karşı direnmeyi sürdüreceğini belirtti.

Ebu Ayn, "Yahudi yerleşim birimleri genişletilmeye devam ederken ve insanların evleri yıkılırken sessiz kalmayacağız" dedi.

Filistinliler, her cuma, İsrail'in Yahudi yerleşim birimi inşa faaliyetlerini ve ayrım duvarını protesto amacıyla gösteriler düzenliyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 14:46
banner53
YORUM EKLE

banner39