banner39

Mescid-i Aksa'da yine gerginlik

İsrail meclisinin başkan yardımcısı Feiglin'in Mescid-i Aksa'ya girmesi gerginliğe neden oldu

Filistin 02.11.2014, 11:36 02.11.2014, 11:36
Mescid-i Aksa'da yine gerginlik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Meclisi (Knesset) Başkan Yardımcısı Moshe Feiglin'in Mescid-i Aksa'nın avlusuna girmesi gerginliğe neden oldu.

Mescid-i Aksa Müdürü Ömer el-Kisvani, yaptığı açıklamada, Feiglin ve 9 Yahudi yerleşimcinin polis korumasında Aksa'ya girdiğini söyledi. 

Kisvani, Feiglin ve beraberindekilerin Mescid-i Aksa'da bulunan Müslümanlar tarafından tekbirlerle protesto edildiğini belirtti.

Aksa'nın kapılarında İsrail güçlerinin yoğun önlem aldığını aktaran Kisvani, Mescid-i Aksa'ya 40 yaş altı erkeklerin girişine izin verilmediğini, kadınların da ancak kimliklerini bırakarak girebildiğini ifade etti.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

Yahudi Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer, zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?