banner39

Mescid-i Aksa'ya tüm girişler yasaklandı

Aşırı sağcı bir hahama düzenlenen saldırı sonrasında İsrail güçleri Mescid-i Aksa'nın tüm kapılarını kapattı, Bir eve düzenlenen baskında ise Filistinli aktivist katledildi. Mescid-i Aksa'nın tamamen kapatılması İsrail işgalinin başladığı 1967 yılından beri ilk kez oluyor

Filistin 30.10.2014, 08:27 30.10.2014, 13:31
Mescid-i Aksa'ya tüm girişler yasaklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batı Kudüs’te "aşırı sağcı" bir hahamın silahlı saldırı sonucu ağır yaralanmasının ardından İsrail güçleri, ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa’nın tüm Müslümanlara kapatıldığını duyurdu. Buna göre turistler ve Yahudi yerleşimciler de dahil hiç kimsenin Aksa’ya girişine izin verilmeyecek. İsrail,Kudüs'ü işgal ettiği 1967 yılından bu yana ilk kez Mescid-i Aksa'yı tamamen kapatıyor

İsrail güçlerinin bu kararı, Batı Kudüs’te "aşırı sağcı" bir hahama silahlı saldırı düzenlenmesinin ardından geldi. Bazı "aşırı sağcı" Yahudi gruplar ise saldırıya misilleme olarak “topluca Mescid-i Aksa’ya yürüme” çağrısı yaptı.

AŞIRI SAĞCI HAHAM VURULDU

İsrail basınında çıkan haberlerde, yaralanan kişinin haham Yehuda Glick olduğu ve "aşırı sağcı" bir Yahudi örgütünün başkanlığını yaptığı ifade edilmişti.

Yeridot Ahranot gazetesinde yer alan haberde Glick’in, "aşırı sağcı bir Yahudi örgütünün başkanlığını yapan bir haham" olduğu ifade edildi.

Haberde ayrıca Glick’in, konuşmacı olarak katıldığı “İsrail’in Süleyman Mabedi’ne Dönüşü” adlı konferanstan döndüğü sırada saldırıya uğradığı kaydedildi.

"Süleyman Mabedi kalıntılarının külliye alanının altında olduğuna" inanan Yahudi yerleşimciler, burada kazı çalışmaları yapıyor. Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Mescid-i Aksa Külliyesi'ne girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

FİLİSTİNLİ AKTİVİST KATLEDİLDİ

Batı Kudüs’te "aşırı sağcı" bir hahamın silahlı saldırı sonucu ağır yaralanmasının ardından İsrail güçleri, düzenlediği operasyonda Filistinli bir genci katletti.

İsrail Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Micky Rosenfeld, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Doğu Kudüs'te bir eve baskın yapıldığını belirterek bir gencin öldürüldüğünü açıkladı.

Öldürülen Filistinlinin 32 yaşındaki Mu'taz Hicazi olduğu ifade ediliyor. Hicazi'nin Yahudi hahama saldırıyı düzenleyen kişi olduğu öne sürüldü. Hicazi, Siyonist işgale direnen aktivistlerin başında geliyordu.


Hicazi ve katledildiği yer

banner53
Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?