banner15

Mısır'daki Gazze konferansına Türkiye ve Katar da davetli

Pazar günü Kahire'de Gazze'nni yeniden imarı için düzenlenecek konferansa Türkiye ve Katar da davet edildi

Mısır'daki Gazze konferansına Türkiye ve Katar da davetli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da Gazze'nin yeniden imarı için düzenlenecek konferansa Türkiye'nin de davet edildiği bildirildi.

Filistin'in Kahire Büyükelçisi Cemal eş-Şevbeki, Türkiye ve Katar'ın da bulunduğu yaklaşık 30 dışişleri bakanı ve farklı devletlerden 50’den fazla heyete Mısır'daki konferansa katılmaları için davet gönderildiğini belirtti.

Türkiye ve Katar'ın daveti kabul edip etmediğine ilişkin bilgi vermeyen Şevbeki, "İsrail ve münferit olarak herhangi bir Filistinli grup çağrılmadı. Konferansta yalnızca ulusal uzlaşı hükümetini temsilen bir Filistinli heyet olacak" dedi.

Şevbeki, "Konferansın açılışını Mahmud Abbas ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi yapacak. Abbas, Filistin'deki siyasi durumlardan bahsederek Gazze'nin imarı, İsrail işgalinin sona ermesi ve bağımsız Filistin devletinin kurulması için uluslararası toplumdan destek isteyecek" diye konuştu.

Uluslararası toplumun Filistin'e kayıtsız kalmayacağı konusunda ümitli olduklarını ifade eden Şevbeki, böyle "geniş" katılımlı konferansta Gazze'nin imarı için istenenlerin elde edilebileceğini söyledi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, pazar günü Kahire'de düzenlenecek konferansa, yaklaşık 30 dışişleri bakanı ve farklı devletlerden 50’den fazla heyet ile başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere bölgesel ve uluslararası 20 örgüt temsilcisinin katılacağını, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD Dışişleri John Kerry, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair’in burada konuşma yapacağını belirtmişti.

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarda, 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

Filistin Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Ekonomik Konseyi Başkanı Muhammed Eştiye, Gazze'nin yeniden imarı için 7,8 milyar dolara ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 12:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35