banner39

Mısır'dan Filistin mutabakatı için adım

Mısır'ın, Filistinli gruplar arasındaki müzakerelerin canlandırılması için yeni adımlar atmaya hazırlandığı belirtildi

Filistin 30.03.2013, 17:35 30.03.2013, 17:35
Mısır'dan Filistin mutabakatı için adım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fetih hareketinin Gazze'deki Yüksek Komite üyesi Yahya Rabah, Mısır yönetiminin, Filistinli gruplar arasında müzakerelerin canlandırılması için yeni adımlar atmaya hazırlandığını söyledi.

Rabah, ''Filistin'de milli mutabakat'' sağlanması için yürütülen görüşmelerin yeniden başlatılması amacıyla Mısır yönetiminin, Filistinli gruplarla telefon diplomasisi yürüttüğünü belirtti.

Katar'ın başkenti Doha'da geçen hafta düzenlenen Arap Birliği Zirvesi'nde alınan ''Filistin barışı için Mısır başkanlığında 'mini Arap zirvesi' düzenlenmesi kararını'' hatırlatan Rabah, Mısır'ın söz konusu zirve öncesi taraflar arasında olumlu bir hava oluşturmaya çalıştığını ifade etti.

Rabah, ''Filistin'deki bölünmüşlüğe son verilmesi zaruridir'' dedi.

Katar Emiri Hamad bin Halife Al Sani'nin teklifi üzerine Doha'daki 24. Arap Birliği Zirvesi'nde, Filistin barışı için Mısır başkanlığında 'mini Arap zirvesi' düzenlenmesi kararı alınmıştı.

Hamas ve Fetih hareketleri 17 Ocak'ta Kahire'de düzenlenen toplantılarda uzlaşma formülü üzerinde anlaşmıştı. Her iki grubun milli mutabakat hükümeti kurmak ve seçimler konusunu görüşmek üzere 27 Şubat'ta Kahire'de bir araya gelmesi bekleniyordu ancak görüşmeler belirsiz bir tarihe ertelenmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?