Mısır'dan Gazze'ye sağlık darbesi

Refah Sınır Kapısı'nın Mısır makamları tarafından çoğunlukla kapalı tutulması, sağlık ekiplerinin Gazze'ye girmesine engel olurken, acil müdahale bekleyen Gazzeli hastaları da ölüm ya da sakat kalma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor

Mısır'dan Gazze'ye sağlık darbesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in uyguladığı ağır abluka nedeniyle Gazze'de tedavi imkanı bulamayan Filistinli hastaların iyileşme umutları, bölgenin dünyaya açılan tek kapısı Refah'a bağlı. Ancak Mısır'da askeri darbenin ardından oluşturulan yeni yönetimin, Refah Sınır Kapısı'nı çoğunlukla kapalı tutması, İsrail ambargosu, sağlık hizmetlerindeki yetersizlik ve ilaç eksikliği gibi nedenlerle Gazze'de tedavi imkanı bulamayan hastaları çaresiz bir bekleyişe sürüklüyor.

Gazze'deki imkanların yetersiz olması nedeniyle Arap ülkeleri ve uluslararası toplum tarafından gönderilen sağlık ekipleri, tıbbi müdahalelerini zaman zaman Mısır'da yapmak durumunda kalıyordu. Ancak, Refah Sınır Kapısı'nın, Mısır makamları tarafından, 4 saatlik izinlerin dışında çoğunlukla kapalı tutulması, acil müdahale bekleyen Gazzeli hastaların yaşama ümitlerine de darbe vuruyor.

Mısır'daki darbenin ardından Gazze'ye giriş çıkışların zorlaşması nedeniyle ne Gazzelilere destek olmak isteyen sağlık ekipleri ve doktorlar bölgeye girebiliyor ne de hastalar Gazze'den çıkıp Mısır'a geçebiliyor.

HASTALAR ÖLÜM YA DA SAKATLIK TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Gazze Sağlık Bakanlığı'na bağlı Uluslararası İşbirliği Dairesi Genel Müdürü Muhammed el-Kaşif, "Sağlık, Gazze'nin Mısır'daki olaylardan en çok etkilenen sektörleri arasında yer alıyor" dedi.

18 Haziran'dan itibaren Gazze'ye hiçbir sağlık ekibinin gelmediğine dikkati çeken Kaşif, tedavi imkanı bulamayan hastaların hayati tehlike içinde olduklarını veya sakat kalma riskleri bulunduğunu söyledi. Kaşif, çocuklar için anjiyo ve kalp ameliyatı gibi birçok riskli operasyonun yapılabilmesi için sağlık ekiplerinin Gazze'ye gelmesinin beklendiğini ifade ederek, Refah'ın kapatılması nedeniyle beklenen heyetlerin Gazze Şeridi'ne giremediğini kaydetti.

İSRAİL HASTALARI GERİ ÇEVİRDİ

Bazı hastaların tedavi amacıyla İsrail'in kontrolündeki Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı'ndan yurt dışına gönderilmek istendiğini ancak bu taleplerine izin verilmediğini belirten Kaşif, hastaların çoğunun İsrail tarafından "güvenlik gerekçeleriyle" geri çevrildiği bilgisini verdi.

Gazze Sağlık Bakanlığı, Mısır'da kitlesel eylemlerin başlamasından önce, yani 2013 yılının ilk yarısında 76 sağlık ekibini ağırlamıştı. Bakanlık verilerine göre Katar, Ürdün, Mısır, Kuveyt gibi Arap ülkelerinden ve Türkiye, ABD, İsviçre ile İngiltere gelen bu heyetler, beyin ve sinir cerrahisi, üroloji, estetik cerrahisi, kulak, burun, boğaz ve onkoloji alanında uzman ekiplerden oluşuyordu.

Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler ve Enformasyon Dairesi Müdürü Eşref el-Gudra da Gazze'de sağlık alanında yaşanan sıkıntılara ilişkin şunları söyledi:

"Sağlık Bakanlığı'nın ilaç ihtiyacının yüzde 90'ını, tıbbi araç-gereç ihtiyacının yüzde 30'unu karşıladığı Refah Sınır Kapısı'nın kapatılmasıyla Gazze'de tıbbi malzeme tedariğinde ciddi sıkıntı yaşanıyor. Refah'ın kapalı tutulması, sağlık ekipleri ve malzemenin girişine izin verilmemesi halinde halihazırda kötü durumda olan sağlık sektörü daha da kötüleşecek. "

HASTALAR SINIRDA BEKLİYOR

Gudra, sağlık ekiplerinin Gazze'ye girmesinin engellenmesi nedeniyle Gazzeli doktorların, yabancı doktorlar tarafından kendi uzmanlık alanlarına ilişkin daha gelişmiş tedavi yöntemleri hakkında verdikleri eğitimden de yoksun kaldığına dikkati çekti. Yurt dışına çıkarılmayı bekleyen hastarın sayısının günden güne arttığını söyleyen Gudra, Refah Sınır Kapısı aracılığıyla her gün ülke dışına çıkarılmayı bekleyen 20 ila 30 hasta bulunduğunu dile getirdi.

Gudra sözlerine şöyle devam etti:

"Gazze'ye gelen sağlık ekipleri İsrail ablukasının etkisinin azaltmasına yardımcı oluyor, hastaların şifa bulmasına yardımcı oluyordu. 2013 yılının ilk yarısında farklı branşlarda, Gazze Şeridi'nde yapılması zor olan 370 ameliyat, yardım için gelen doktorlar tarafından gerçekleştirildi. Bu ameliyatlardan 5'i böbrek nakli, 45'i çocuk anjiyosu, 13'ü göz, 12'si idrar yolları, 31'i de estetik operasyonlarıydı. Heyetler ayrıca 250-300 hastayla ilgili teşhiste bulundu."

Gudra, şu anda Sağlık Bakanlığı'nın onlarca uzman tıbbi heyetle iletişim halinde olduğunu ve bu ekiplerin, Gazze'ye girmek için bir fırsat beklediklerini vurguladı.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre İsrail'in 2012 yılının kasım ayındaki kanlı saldırısının ardından 200 sağlık heyeti tıbbi yardım için Gazze Şeridi'ne geldi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 12:00
banner53
YORUM EKLE

banner39