banner39

Mısır'ı Hamas'a karşı 'kışkırtan' belgeler ortaya çıktı

Mısır'ı Hamas'a karşı "kışkırtmak" için hazırlanmış üç yeni belge daha ortaya çıktı

Filistin 07.08.2013, 09:29 07.08.2013, 09:47
Mısır'ı Hamas'a karşı 'kışkırtan' belgeler ortaya çıktı

Hamas Hareketi, Fetih'in ve Batı Şeria'daki emniyet birimlerinin, Mısır yönetimini Hamas'a ve Gazzelilere karşı kışkırtmak için kullandığı belgeleri ortaya çıkardı.

Ramallah'taki Mahmud Abbas yönetiminin ve yine onun liderliğindeki Fetih örgütünün Mısır'daki askeri cuntayı Gazze ve Filistin İslamî direnişi aleyhine tahrik etmek amacıyla cunta yanlısı medyayla işbirliği içinde yürüttüğü komplo hakkında üç yeni belge Hamas tarafından kamuoyuna açıklandı. Hamas'ın siyasi liderlerinden Dr. Salah Berdevil de bugün sabah yaptığı açıklamada, Fetih'in bu kirli komplodaki fonksiyonunu herhangi bir şüpheye mahal bırakmayacak derecede gözler önüne seren bu belgelerden bazılarının daha kamuoyuna açıklanacağını duyurmuştu.

Hamas'ın yeni belgelerin açıklanması münasebetiyle yaptığı ve Filistin Enformasyon Merkezi'ne de ulaşan yazılı açıklamada, Filistin halkı aleyhine baskı ve şiddete başvurulması için yapılan tahrik ve Filistin direnişinin imajını yıpratma amaçlı iftira kampanyası yürütme komplosunun arka planında Fetih'in yer aldığını bu belgelerin bütün açıklığıyla gözler önüne serdiği ifade edildi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin verdiği bilgilere göre açıklanan belgelerden biri, Hamas'ın Sina'daki İhvan mensuplarına füze gönderdiği ve bu füzelerin cihatçı selefi görüşe sahip bir şahsın evinde saklandığı iddiasına dayalı senaryolar üretilmesi konusunda Abbas'ın istihbaratının başkanıyla Mısır'da komployu organize edenler arasındaki yazışmaları ortaya çıkarıyor.

İkinci belge Hamas'ın askerî kanadı İzzettin Kassam Birlikleri'nin komutanlarından Mervan İsa'nın 100 elemanına Sina tarafına geçmeleri için talimat gönderdiği iddiasının senaryosunun arka planını gün yüzüne çıkarıyor.

Üçüncü belge ise Hamas'ın siyasi liderlerinden Dr. Musa Ebu Merzuk'un Kahire'deki evini korumaya almak amacıyla İzzettin Kassam Birlikleri'ne mensup yirmi mücahidin gönderildiği ve bunların susturucu takılı silahlarla donatıldığı senaryosunun arka planını açığa çıkarıyor.

Belgeler, bütün bu senaryoların Mısır cuntasının istihbarat teşkilatlarına ulaştırılmasına dair yazışmaları da ortaya çıkarıyor.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?