banner39

Netanyahu, hahamın vurulmasından Abbas'ı sorumlu tuttu

Netanyahu, Abbas'ın saldırı karşısında sessiz kaldığını savunarak saldırıdan onun sorumlu olduğunu iddia etti

Filistin 30.10.2014, 15:15 30.10.2014, 15:15
Netanyahu, hahamın vurulmasından Abbas'ı sorumlu tuttu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Kudüs'de dün aşırı sağcı hahama yapılan saldırıdan Filistin lideri Mahmud Abbas'ı sorumlu tutarak, uluslararası toplumun Abbas'ın açıklamalarına sessiz kaldığını iddia etti. Netanyahu, "Uluslararası toplum bu kışkırtmalara karşı iki yüzlülüğü bırakıp kışkırtıcılara karşı harekete geçmelidir" dedi.

İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada "Netanyahu'nun dün aşırı sağcı Haham ve siyasetçi Yehuda Joshua  Glick'in silahlı saldırıda ağır yaralanması üzerine bu sabah Başbakanlık Ofisi'nde özel bir toplantı yaptığı" belirtildi. 

Bu arada hahamın vurulmasından sonra İsrail güçleri bir eve baskın yapıp Mutaz Hicazi bir genci katletti. Gün içerisinde ise Hicazi'nin babası ve kardeşini tutukladı.

Toplantıya, Savunma Bakanı Moşe Yaalon, Kamu Savunma Bakanı Itzhak Aharonoviç, İsrail İç İstihbarat (Şabak) Direktörü Yoram Kohen İsrail Polis Komseri Yohanan Danino, Kudüs polis emniyet müdürü Moşe Edri ve Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat, Adalet Bakanlığı, Başsavcılık ve İsrail ordusundan temsilcilerin katıldığı bildirildi.

Aşırı sağcı kimliğiyle tanınan Tapınak Dağı Mirasını Koruma Vakfı (HaLiba) Başkanı Yehuda Joshua Glick'e dün akşam saatlerinde Batı Kudüs’te silahlı saldırı düzenlenmişti.

Glick, son aylarda "Mescid-i Aksa'ya yönelik çok sayıda baskına öncülük etmiş ve Mescid-i Aksa Külliyesi üzerindeki camilerin yıkılarak yerine Süleyman Mabedi'nin inşa edilmesi" çağrısında bulunmuştu. 

HaLiba adlı kuruluş, Mescid-i Aksa Külliyesi'nin Müslümanların mülkiyetinden alınıp Yahudilere verilmesini, Külliye içerisinde bulunan İslami döneme ait tüm yapıların yıkılıp yerine Hazreti Süleyman'ın Mabedi olduğuna inanılan yapının tekrar inşa edilmesini savunuyor. 

İsrail, "ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa’nın tüm Müslümanlara kapatıldığını" açıklamıştı. Buna göre turistler ve Yahudi yerleşimciler de dahil hiç kimsenin Aksa’ya girişine izin verilmiyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?