banner39

Netanyahu: Yahudi işgal yerlerinin kaldırılmasına izin vermeyeceğim

İsrail Başbakanı Netanyahu, işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan yasa dışı Yahudi işgal birimlerinin hiçbirinin kaldırılmasına izin vermeyeceğini söyledi

Filistin 29.08.2017, 14:22 29.08.2017, 14:28
Netanyahu: Yahudi işgal yerlerinin kaldırılmasına izin vermeyeceğim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan yasa dışı Yahudi işgal birimlerinin hiçbirinin kaldırılmasına izin vermeyeceğini söylediği bildirildi.

İsrail'in "Maariv" gazetesinin haberine göre Netanyahu, dün Batı Şeria'da Yahudi işgal birimleri oluşturulmaya başlamasının 50'nci yıl dönümü münasebetiyle yaptığı konuşmada, "İsrail'in Yahuda ve Samara'ya (Batı Şeria) doğru uzanan topraklardaki hiçbir işgal yerinin kaldırılmasına izin vermeyeceğim." dedi.

İsrail tarihinde Yahudi işgal birimleri için en çok çalışan hükümet olduklarını belirten Netanyahu, "İşgal yerlerinin kaldırılmasının barışa bir katkısı olmayacak. Gazze Şeridi'nden çıkmamızla roketlere maruz kaldık, ancak daha fazlasına müsaade etmeyeceğiz. Bu toprakları önemsiyoruz ve stratejik mülkümüz olarak korumaya devam edeceğiz." diye konuştu.

"Netanyahu'nun sözleri ABD'nin çabalarına ihanet"

Öte yandan Filistin Dışişleri Bakanlığı, Netanyahu'nun sözlerine tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "İsrail Başbakanı'nın Batı Şeria'daki Yahudi işgal yerlerinin kalıcı olacağını söylemesi, barış müzakerelerin yeniden başlaması için ABD'nin yürüttüğü çabalara ihanet anlamına geliyor." ifadeleri kullanıldı.

İşgal birimlerinin, imzalanan anlaşmalar ve uluslararası kararlara göre bütün yönleriyle hukuka aykırı olduğunu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"ABD Başkanı Donald Trump'ın başdanışmanı ve damadı Jared Kushner başkanlığındaki heyetin bölgeye gerçekleştirdiği ziyaretin ardından dün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya gelen Netanyahu, barış müzakerelerin yeniden başlatılması yönündeki çalışmalara saldırılarını artırdı. Netanyahu hükümeti tarafından Filistin topraklarında ve özellikle de Kudüs'te yapılan tüm uygulamalar geçersizdir ve hiçbir hükmü de yoktur."

banner53
Yorumlar (0)
17
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?