banner39

banner35

Netanyahu'dan işgal birimlerinin yolları için 57 milyon dolar

Partisi Likud’un toplantısında bir açıklama yapan İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, Yahudi işgal birimlerini birbirine bağlamak için 57 milyon dolar bütçe ayırdığını ifade ettiği belirtildi

Filistin 06.11.2017, 20:03 06.11.2017, 21:09
Netanyahu'dan işgal birimlerinin yolları için 57 milyon dolar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan illegal Yahudi işgal birimlerini birbirine bağlamak için inşa edilmesi planlanan yollar için 57 milyon dolar bütçe ayırdığı bildirildi.

İsrail’in Kanal 7 televizyonunun haberine göre, partisi Likud’un toplantısında bir açıklama yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Yahudi işgal birimlerini birbirine bağlamak için 57 milyon dolar bütçe ayırdığını ifade ettiği belirtildi.

İsrail Maliye Bakanı Moşe Kahlon ile söz konusu durum için bir görüşme gerçekleştirdiğini ifade eden Netanyahu, "Maliye Bakanı ile yaptığımız anlaşma gereğince Yahuda ve Samarra’nın (Talmudik Batı Şeria) çevre yolları için 200 milyon Şekel (57 milyon dolar) ayrılmasına karar verdik." dedi.

Netanyahu daha önce yaptığı bir açıklamada da Batı Şeria’daki Yahudi işgal birimlerinin yolları için 800 milyon Şekel ayrıldığını ifade etmişti.

İsrail, işgal altında tuttuğu Filistin topraklarının bir kısmını oluşturan Batı Şeria’daki Yahudi işgal birimlerinin bağlantısı için yine Filistin topraklarına el koyarak inşa etmeyi planladığı yollarla buradaki Yahudi işgalci sayısını artırmayı hedefliyor.

İsrail'in 1967'den bu yana işgal altındaki Batı Şeria'da 131, Doğu Kudüs'te 10, Batı Şeria'nın tepelerindeki bölgelerde ise 116 işgal birimi kurduğu ifade ediliyor.

Batı Şeria'daki işgal birimlerinde yaklaşık yarım milyon, Doğu Kudüs'tekilerde ise 220 bin işgalcnin ikamet ettiği kaydedilirken, İsrail'in Batı Şeria'daki işgalcilerin sayısının kısa sürede bir milyona çıkarmayı istediği belirtiliyor.

Uluslararası hukuka göre, bu bölgelerdeki tüm Yahudi işgal birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?