Netanyahu'dan Kongre üyelerine: Kürtlerin bir devleti olmalı

Başbakan Netanyahu ABD Kongresi heyeti, 10 Ağustos 2-17 ile bir araya geldi. Nadiren değindiği Kürt meselesi ile ilgili, "Kürtlerin bir devleti olmalı" dedi

Netanyahu'dan Kongre üyelerine: Kürtlerin bir devleti olmalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail yönetiminin başbakanı Benjamin Netanyahu geçen hafta ABD Cumhuriyetçi kongrenin bir heyetine Irak'ın çeşitli bölgelerinde bağımsız bir Kürt devletinin olması gerektiğini söyledi.

Kudüs Post'ta yer alan habere göre, perşembe günü yapılan toplantıya katılan bir kaynak, Netanyahu'nun, Kürtler hakkında "değerlerimizi paylaşan cesur, Batı yanlısı insanlar" olduğunu söyleyerek Irak'ın bazı bölgelerinde bir Kürt devletine karşı "olumlu tutumunu" dile getirdiğini aktardı.

Netanyahu, siyasi açıdan oldukça hassas olan Kürt meselesine sıkça değinmiyor; çünkü ABD'nin -geleneksel ABD'nin konu ile ilgili tutumu - en azından ABD Başkanı Donald Trump Ocak ayında göreve başlayana kadar- Irak'ın birleşik bir devlet olarak kalması ve ayrı parçalara bölünmemesi gerektiği yönünde.

Netanyahu, Tel Aviv'deki bir konuşma sırasında İsrail'in "bağımsızlık için Kürtlerin özlemini desteklemesi" gerektiğini söylediği 2014'ten bu yana bu konu ile ilgili kamuoyuna hiçbir bir açıklama yapmamıştı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2017, 11:31
banner53
YORUM EKLE

banner39