banner39

Netanyahu'dan yine öfke dili

Filistin'in UCM katılım belgesini imzalamasını eleştiren Netanyahu, Filistin yönetimi ve Hamas'a karşı sert ifadeler kullandı

Filistin 04.01.2015, 17:45 04.01.2015, 17:45
Netanyahu'dan yine öfke dili

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) katılım belgesini imzalamasını hazmedemiyor. Hamas'ı teörist olarak nitelendiren Netanyahu,  Filsitin yönetimini de Hamas'a destek vermekle suçladı.

Netanyahu, bakanlar kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, "Filistin'in İsrail'le çatışmayı tercih ettiğini" iddia etti.

Buna sessiz kalamayacaklarını ifade eden Netenyahu, şunları kaydetti:

"İsrail askerlerinin ve komutanlarının UCM önünde tahkir edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Asıl hesap vermesi gerekenler Hamas'ın terör eylemlerine destek veren Filistin otoritesi liderleridir. İsrail askerleri, devletimizi korumaya devam edecektir ve biz de onları aynı şekilde koruyacağız."

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin sona ermesi için hazırlanan karar tasarısının BM Güvenlik Konseyi'nde reddedilmesinin ardından, aralarında UCM kurucu temel anlaşması Roma Sözleşmesi'nin de bulunduğu uluslararası anlaşmalara katılma belgesini imzalamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?