banner15

Netanyahu'ya 'etnik temizlik' tepkisi

Arap Birliği, yerleşimlerin durdurulmasını "Filistinlilerin etnik temizlik istemeleri" olarak yorumlayan Netanyahu'ya tepki gösterdi

Netanyahu'ya 'etnik temizlik' tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap Birliği'nin Filistin ve işgal altındaki Arap topraklarından sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Said Ebu Ali, Yahudi yerleşim birimlerinin durdurulması talebinin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından "Filistinlilerin etnik temizlik istemeleri" olarak yorumlanmasına tepki gösterdi.

Ebu Ali, Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, "Netanyahu'nun Filistinlilerin etnik temizlik istediği yönündeki iddiaları sadece uluslararası iradeye meydan okuyan bir kibirlilik değil gerçekleri aynı zamanda örtbas etme çalışmasıdır." dedi.

Netanyahu'nun açıklamalarının, halen Filistin topraklarına el koymaya ve Yahudileştirme çalışmalarına devam eden İsrail'in işgali altında inleyen Filistin halkı için büyük bir tehdit oluşturduğunu söyleyen Ebu Ali, bu açıklamaların, hiçbir gerçekliği olmayan suçlamalarla yerleşim birimleri inşaatını meşrulaştırma çalışması olduğunu kaydetti.

Ebu Ali, bu durum karşısında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) üzerine düşen sorumluluğu ve aldığı kararları yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

İsrail Başbakanı Netanyahu, geçen günlerde, Başbakanlık ofisinden paylaşılan bir videoda, yeni Yahudi yerleşim birimlerinin, Filistin ile İsrail arasındaki barış sürecinin önünde engel teşkil etmediğini söylemişti.

İsrail'deki çoğulculuğun ülkenin barış süreci için hazır ve açık olduğunu ifade ettiğini dile getiren Netanyahu, Filistinli liderlerin, "Filistin devleti için Yahudilerin olmamasını" ön şart olarak sunduğunu savunmuştu.

Söz konusu videoda Netanyahu, Filistinlileri suçlayarak, "Etnik temizlik isteyen toplumlar barış için çalışmaz." ifadesini kullanmıştı.

Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerinde 600 binden fazla İsraillinin yaşadığı ifade ediliyor. İsrail resmi kaynaklarından yapılan açıklamalara göre, İsrail'de bulunan 1 milyon 400 bin Filistinli, nüfusun yüzde 20'sini oluşturuyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2016, 20:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48