banner15

Raid Salah'ın hareketinin kapatılması için talimat

Netanyahu, Raid Salah liderliği'ndeki islami Hareket'in illegal ilan edilmesi için talimat verdi

Raid Salah'ın hareketinin kapatılması için talimat

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Şeyh Raid Salah liderliğindeki 1948 Filistin İslami Hareketi'nin illegal ilan edilmesinin gündeme alınması talimatı verdiğini söyledi.

Netanyahu, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada,1948 Filistin İslami Hareketi'nin sürekli İsrail ve halkı aleyhinde söylemlerde bulunduğunu ve kendisini Hamas’la özdeşleştirdiğini öne sürerek, "İslami Hareket’in kuzey kolunu illegal ilan etmeyi gündeme almaları için ilgili kurumlara talimat verdim" dedi.

İslami Hareket'in illegal ilan edilmesinin işgal güçlerinin mücadelesinde önemli imkanlar sağlayacağını vurgulayan Netanyahu, şunları kaydetti:

"Hafta sonu Umm Al-Fahm'de, İsrail askerlerinin kaçırılması ve bu faaliyetlere destek olunması çağrısında bulunulan bir gösteri düzenlendi. İsrailli Arapların çoğu bu görüşü paylaşmıyor ve ben onların liderlerine bunun kınanması çağrısında bulunuyorum. İsrail askerlerinin kaçırılmasına yönelik dehşet verici çağrıları kabul edemeyiz."

İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılara da değinen Netanyahu, "İhtiyaç olması halinde bu operasyonları arttırmaya hazırız. Hamas ile uzlaşı hükümetinin ilan edildiği andan itibaren, Gazze Şeridi'nden İsrail'e yapılan saldırıları engelleme sorumluluğunun Filistin otoritesinde olduğunu tekrar vurgulamak istiyorum" diye konuştu.

Filistin'de, 23 Nisan'da Hamas ve Fetih arasında varılan milli mutabakat çerçevesinde uzlaşı hükümeti kurulmuştu. Bu hükümetin ardından Filistin'de 6 ay içerisinde seçimlerin yapılması planlanıyor.

İSLAMİ HAREKET: TEHDİTLERE BOYUN EĞMEYİZ

1948 Filistin İslami Hareketi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, "illegal ilan edilmelerinin gündeme alınması" yönündeki talimatından korkmadıklarını ve tehditlere boyun eğmeyeceklerini duyurdu.

Hareketten yapılan yazılı açıklamada, "İsrail Başbakanı Netanyahu'nun tehditlerinden korkmuyoruz. Netanyahu aynı tehdidi bir ay içinde ikinci kez yaptı. Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman da aynı yönde açıklamalar yapmıştı" denildi.

Netanyahu'nun İslami Hareketi yasa dışı ilan etmek ve faaliyetlerine yasak getirmek için "kör bir ısrarın" içinde oluğu ifade edilen açıklamada, "Netanyahu'nun bunu gerçekleştirmek için herhangi bir sebebe ihtiyaç duymayacağı" vurgulandı.

1948 Filistin İslami Hareketi'nin kuzey kanadının liderliğini Mescid-i Aksa muhafızı olarak da bilinen Şeyh Raid Salah, güney kanadının liderliğini ise aynı zamanda İsrail Parlamentosu (Knesset) üyesi olan İbrahim Sarsur yapıyor. 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2014, 17:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48