banner39

Ramallah'ta iki Filistinli İsrail güçlerince öldürüldü

Ramallah'ta Nakba'nın yıldönümü dolayısıyla düzenlenen eylemlere İsrail işgal güçlerinin müdahalesinde iki Filistinli öldü

Filistin 15.05.2014, 15:56 15.05.2014, 16:38
Ramallah'ta iki Filistinli İsrail güçlerince öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulduğu "Nekbe"nin (Büyük Felaket) 66. yıl dolayısıyla Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde gösteri ve yürüyüşler düzenlendi. Ramallah’ta gösterilerde iki kişi İsrail işgal güçlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybetti.

Söz konusu gün dolayısıyla devlet daireleri, üniversiteler ve okulların tatil edildiği Filistin kentlerinde, 66'ncı yılı dolayısıyla Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde "geri dönüş hakkına sahip çıkma" adı altında gösteriler yapıldı. 

Bu çerçevede eski Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın Ramallah'taki kabri başında toplanan yüzlerce Filistinli, El-Menar Kavşağı'na doğru yürüdü. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) üyesi Vasıl Ebu Yusuf, burada yaptığı konuşmada, Nekbe'nin asrın suçu olduğunu ifade etti.

Filistin halkının bugün bir kere daha geri dönüş hakkının Filistin davasının "ana konusu" olduğunu ve bundan feragat etmeyeceğini vurgulayan Ebu Yusuf, "Filistinliler için geri dönüş hakkı kutsaldır, vazgeçilemez. Bu yıl Nekbe, Filistin'de sağlanan milli mutabakat dolayısıyla ayrı bir anlam ifade ediyor" dedi.

EL-HALİL VE BEYTÜLLAHİM'DE DÜZENLENEN GÖSTERİLERE MÜDAHALE

El-Halil ve Beytüllahim kentlerinde düzenlenen gösterilerde ise İsrail askerleri ile Filsitinliler arasında arbede yaşandı. İsrail askerlerinin göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği eylemlerde, onlarca kişi atılan gazdan etkilenerek boğulma tehlikesi geçirdi. Gösterilerde İsrail işgal güçlerinin açtığı ateş sonucu iki kişi öldü.

Nekbe (Büyük Felaket), 1948'de Filistin nüfusunun yarısından fazlasının (957 bin) zorunlu göçe tabi tutulması ve İsrail'in bağımsızlığını ilan etmesi anlamında kullanılıyor. Göçe zorlanan Filistinli mülteciler, 19'u Batı Şeria'da, 12'si Lübnan'da, 10'u Ürdün'de, 9'u Suriye'de ve 8'i Gazze'de olmak üzere 58 kampta barınıyor.

 Filistin İstatistik Merkezinin yayımladığı raporda, "Nekbe esnasında Filistinlilerin yüzde 66'sının göçe zorlandığı, silahlı Yahudi grupların 531 köy ve kente saldırarak, 15 binden fazla kişinin hayatına mal olan katliamlara imza attığı" belirtiliyor.

BM’nin 2010’da yayımladığı rapora göre, Batı Şeria ile Gazze içinde ve dışında yaşayan Filistinli mültecilerinin sayısı 4,7 milyonu buluyor. 

GAZZE’DE GÖSTERİ

Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulduğu "Nekbe"nin (Büyük Felaket) 66. yıl dönümü nedeniyle, Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yürüyüş düzenlendi.

Kent merkezindeki El-Avde (Dönüş) Meydanı'nda toplanan grup, "Mültecilerin evlerine dönüşü, feragat edilmesi mümkün olmayan kutsal bir haktır" adlı eylem çerçevesinde, En-Necme Meydanı'na kadar yürüdü.

İsrail ve "bu ülkenin kuruluşunda etkin rol oynadığı" savunulan İngiltere'nin bayraklarını ateşe veren eylemciler, Filistinli mültecilerin, 1948'de çıkarıldıkları topraklarına "geri dönüş hakkından vazgeçmeyeceğini" ifade eden pankartlar taşıdı.

Yürüyüşte dağıtılan bildiride de "Nekbe'nin üzerinden 66 yıl geçmesine rağmen İsrail'in saldırgan tutumu devam ediyor. İsrail, Yahudi yerleşim birimleri inşası ve Kudüs'ün Yahudileştirilmesi polistikasının yanı sıra Gazze ablukasını da sürdürüyor" denildi.

Nekbe (Büyük Felaket), 1948'de Filistin nüfusunun yarısından fazlasının (957 bin) zorunlu göçe tabi tutulması ve İsrail'in bağımsızlığını ilan etmesi anlamında kullanılıyor.

Göçe zorlanan Filistinli mülteciler, 19'u Batı Şeria'da, 12'si Lübnan'da, 10'u Ürdün'de, 9'u Suriye'de ve 8'i Gazze'de olmak üzere 58 kampta barınıyor.

 Filistin İstatistik Merkezinin yayımladığı raporda, "Nekbe esnasında Filistinlilerin yüzde 66'sının göçe zorlandığı, silahlı Yahudi grupların 531 köy ve kente saldırarak, 15 binden fazla kişinin hayatına mal olan katliamlara imza attığı" belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?