banner39

Refah Kapısı açık kalacak

Heniye, Muhammed Mursi'den yakıt sevkıyatında ve Refah Sınır Kapısı'ndan geçişlerde kolaylık sağlanacağı sözünü aldı

Filistin 30.07.2012, 11:40 30.07.2012, 11:40
Refah Kapısı açık kalacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, Mısır ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'den yakıt sevkıyatında ve Refah Sınır Kapısı'ndan geçişlerde kolaylık sağlanacağı sözünü aldı.

Mursi- Heniye görüşmesinde Refah Sınır Kapısı'nın günde 12 saat açık kalması ve geçiş yapanların sayısının günlük 800'den 2 bine çıkarılması gibi birçok kararın alındığı açıklandı.

Mursi ile Heniye'nin Mısır'a seyahat yasağı listesinde isimleri bulunan Gazzelilerin sayısının en aza indirilmesi konusunda da görüş birliğine vardığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Mursi'nin Gazze'de Mısır konsolosluğunun açılması konusunu da tartışmaya açacağını görüşmede ifade edildi.

Mursi, Süveyş limanından Gazze'ye günlük 150 bin litre olan yakıt geçişinin yaklaşık yarım milyon litreye çıkarılması talimatı verdi.

Başbakan Heniye'nin de Sina'nın ve Mısır –Gazze sınırının güvenliği gibi konularda Mısır'a teminat verdiği belirtilirken, Filistin İçişleri Bakanı Fethi Hammad'ın bu nedenle ziyarete eşlik ettiği iddia edildi.

Heniye'nin daha sonra umre için Suudi Arabistan'a gideceği belirtildi.

Bu arada, ''Hamas'ın Gazze'de ayrı bir Filistin bölgesi oluşturma çabası içinde olduğu'' şeklindeki iddialarının basında yer alması üzerine Gazze'deki Filistin Hükümeti Sözcüsü Tahir el-Nunu bir açıklama yaptı.

Nunu, Heniye'nin Mursi ile olan görüşmesinde ''Gazze'nin Filistin'in bir parçası olduğunu'' vurguladığını ve ''kimsenin Gazze'de ayrı bir oluşum çabasında olmadığını'' ifade ettiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?