banner15

Refah - Mısır arasında otobüsten 4 Filistinli kaçırıldı

Refah'tan Kahire'ye giden bir yolcu otobüsünü durduran silahlı gruplar dört Filistinliyi kaçırdı

Refah - Mısır arasında otobüsten 4 Filistinli kaçırıldı

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Mısır'ın Sina Yarımadası'ndaki Refah Sınır Kapısı'ndan Kahire Havalimanı'na gitmekte olan bir yolcu otobüsünün kimliği belirsiz kişiler tarafından ateş açılarak durdurulduğu, yolculardan 4 Filistinlinin kaçırıldığı bildirildi.

Olay sırasında otobüste bulunan yolculardan ismini vermek istemeyen Filistinli bir genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Refah sınır kapısından Kahire Havalimanı'na gitmek üzere hareket eden otobüsün kapıya yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısına uğradığını belirtti.

Silahlı saldırı üzerine şoförün otobüsü durdurmak zorunda kaldığını aktaran Filistinli genç, silahlı kişilerin otobüse çıkarak yolculardan 4'ünü seçtiklerini ve valizlerini yanlarına almalarını söyleyerek silah zoruyla kaçırdıklarını söyledi.

Şoförün otobüsle tekrar Refah sınır kapısına dönerek olayı güvenlik güçlerine bildirdiğini ifade eden genç, Mısır ordusuna ait güçlerin olay yerine intikal ederek güvenlik önlemleri aldığını ve soruşturma başlattığını dile getirdi.

Öte yandan, Hamas hükümetine bağlı Gazze’deki İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad El-Bezm, olaya vakıf olabilmek için Mısırlı yetkililerle irtibata geçtiklerini, Mısır yönetiminden kaçırılan kişilerin canlarını korumak ve bulunmaları için gerekli işlemlerin yapılmasını istediklerini açıkladı.

Mısır yönetimi Temmuz 2013'teki askeri darbenin ardından kapattığı Refah'ı zaman zaman kısa süreliğine ve bazen "tek taraflı" açıyor. Pazartesi günü de kapı 4 günlüğüne "çift taraflı" olarak geçişlere açılmıştı.

İsrail'in 2006'dan bu yana abluka altında tuttuğu Gazze'nin dış dünyaya açılan 7 sınır kapısından Refah hariç 6'sı, İsrail'in kontrolünde bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2015, 13:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35