banner39

Richard Falk: İsrail kasten sivilleri vuruyor

Yahudi asıllı BM Özel Raportörü, İsrail'in son saldırılarda bir kez daha Filistinli sivilleri kasten hedef aldığını söyledi

Filistin 13.12.2012, 12:15 13.12.2012, 14:21
Richard Falk: İsrail kasten sivilleri vuruyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Özel Raportörü Profesör Richard Falk, son İsrail saldırılarının ardından Gazze'ye giderek incelemelerde bulundu. 

Bir hafta süren ziyaretin ardından yazılı bir açıklama yapan Falk, İsrail'e varılan ateşkes anlaşmasının tamamen uygulanması çağrısında bulundu.

Başlangıçta ziyaretinin ana amacının İsrail'in uzun süreli işgali ve ablukanın Gazze'deki genel etkisini değerlendirmek olduğunu belirten Falk, ancak İsrail'in sivil hedeflere yönelik kasıtlı saldırılarını araştırmanın öncelik kazandığını ifade etti. Son savaş sırasında vurulan sivil hedefleri ziyaret ettiğini ve hayatta kalan aile üyeleri ile konuştuğunu belirten BM temsilcisi, saldırıları "orantısız ve açıkça uluslararası hukuku ihlali" olarak niteledi.

Falk, "İsrail'in hukukun üstünde olduğu konusunda Filistinliler arasında yaygın bir his var "diyerek, tüm hukuk ihlallerine rağmen "dokunulmazlığının" devam ettiğine dikkat çekti, İsrail'in ateşkes anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirecek gibi de görünmediğini belirtti.

Ateşkes anlaşmasının tam olarak uygulanmasını güvence altına almak için hükümetler ve sivil toplumun baskısının sürmesi gerektiğini söyleyen Falk, BM'nin gözlemci devlet statüsü verdiği Filistin'in haklarını koruması gerektiğine vurgu yaptı.

BM Özel Raportörü, ateşkes anlaşmasının özellikle denizcilik ve tarımsal kaynaklara erişim konusundaki maddelerine açıklık getirilmesini de istedi.

Ablukanın yarattığı sıkıntıları bir kez daha hatırlatan ve özellikle temiz su sorununa dikkat çeken Falk, "bu sorunlar çözüme kavuşturulmazsa, Gazze 2020 yılına kadar yaşanmaz bir yer olabilir" ifadesini kullandı.

Falk bu son ziyaretle ilgili raporunu Haziran 2013'de BM İnsan Hakları Konseyi'ne sunacak.

Richard Falk bir Yahudi olmasına rağmen, Sabra ve Şatilla kamplarında Hristiyan Falanjist ve Yahudilerin ortaklaşa gerçekleştirdiği katliamda, İsrail'i suçlayan bir BM raporu kaleme aldığı için Siyonist Yahudiler'in tepkisini çekmişti. Amerikan vatandaşı olan Falk, Yahudiler'in ölüm tehdidleri yüzünden CIA koruması altında dolaşıyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü