banner15

Senegal ve Gine'den İsrail'e ilk elçi

Uzun yıllar boyunca İsrail ile diplomatik bir ilişki kurmaktan kaçınan iki Batı Afrika ülkesi, iki ay önce İsrail ile ilk diplomatik ilişkilerini kurmak için imza attı.

Senegal ve Gine'den İsrail'e ilk elçi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batı Afrika’daki iki Müslüman ülke, Senegal ve Gine, İsrail’e ilk defa elçi gönderdi. İsrail’de yerleşik olmayacak olan elçiler, İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin’e güven mektuplarını sundu.

İsrail kaynaklı salom gazetesinde yer alan habere göre Senegal’in elçisi Talla Fall, ülkesinin aynı zamanda Mısır’daki temsilcisi olarak görev yapıyor ve Kahire’den çalışıyor olacak. Gine’nin elçisi Amara Camara ise Paris merkezli görev yapacak.

Binyamin Netanyahu başbakanlığındaki İsrail, son zamanlarda Afrika ile ilişkilerini geliştirmeyi hedefliyor. Netanyahu, bu amaçla geçtiğimiz 14 ay içinde iki kere bölgeye ziyarette bulundu.

İsrail ve Gine arasındaki diplomatik ilişki 1967 yılındaki 6 Gün Savaşında kopmasından yaklaşık 49 sene sonra, geçen sene, ilk defa tekrar kuruldu.

4 Haziran'da, Liberya'da Senegal Başbakanı Macky Sall ile görüşen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, diplomatik ilişkilerin yanında, tarım ve savunma alanında yapabilecekleri bazı anlaşmalar konusunda da görüşmüştü. İki Müslüman Afrika ülkesi ile kurduğu diplomatik ve ticari ilişkileri yorumlayan Netanyahu, "Artık İsrail geçmişin yükünü taşımayacak. İsrail Afrika'ya geliyor, Afrika da İsrail'e" açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2017, 15:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35