banner39

Şikaki'nin öldürülmesine Kaddafi desteği

Filistin İslami Cihadı, Şikaki’nin 15 yıl önce öldürülmesinde Libya lideri Muammer Kaddafi’nin kolaylık sağladığını belirtti

Filistin 04.03.2011, 17:06 04.03.2011, 17:11
Şikaki'nin öldürülmesine Kaddafi desteği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin İslamî Cihad Hareketi, hareketin kurucusu Fethi Şikaki’nin 15 yıl önce Malta adasında Mossad tarafından öldürülmesinde Libya lideri Muammer Kaddafi’nin kolaylık sağladığını belirtti.

Fethi Şikaki, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin ülkeden kovduğu binlerce Filistinlinin bulundukları Mısır sınırından geri dönmelerini sağlamak için Kaddafi yönetimiyle görüşmeler yaptıktan sonra İbrahim Şavuş (Çavuş) ismiyle taşıdığı Libya pasaportuyla Malta’ya geçtikten kısa bir süre sonra 26 Ekim 1995 yılında işgal yönetiminin cinayet şebekesi Mossad tarafından şehid edilmişti.

Filistin Haber Merkezi'nin aktardığı bilgiye göre, ismini vermek istemeyen bir İslamî Cihad yetkilisi Quds Press ajansına yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Şehid Şikaki’nin Libya ziyareti çok gizliydi. Kaddafi’ye çok yakın kişilerin dışında hiç kimsenin haberi yoktu. Misyonu gereği böyle hareket ediyordu. Libya’ya ayak basan Şikaki çıkıncaya kadar hep takip edildi. Hâlbuki Şikaki çok gizli hareket ediyor ve Libya pasaportu taşıyordu. Buna rağmen Mossad ona ulaşabildi ve Malta adasında onu şehit etti.”

Cinayetin ardından Libya lideri Kaddafi’nin, İslamî Cihad’ın açtığı soruşturmada işbirliğini reddettiğini belirten İslamî Cihad yetkilisi devamla şunları söyledi: “Kaddafi bu konuda herhangi bir bilgi de vermedi. Bu da Kaddafi ve ekibinin suikasta karıştıklarını gösteriyor. Bu olaydan sonra İslami Cihad ile Libya rejimi arasındaki ilişkiler de tamamıyla kesildi.”

Bu dosyayı henüz kapatmadıklarını belirten yetkili, Libya’daki rejimin yıkılması durumunda bu konudaki belirsizliklerin de gün yüzüne çıkacağını umut ettiklerini ifade etti.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?