banner39

ŞİÖ dışişleri bakanları toplanıyor

Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan dışişleri bakanları ŞİÖ'nün Pekin'deki toplantısında buluşacak

Filistin 10.05.2012, 14:13 10.05.2012, 14:13
ŞİÖ dışişleri bakanları toplanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şanghay İşbirliği Örgütü'ne (ŞİÖ) üye ülkelerin dışişleri bakanları yarın Çin'in başkenti Pekin'de toplanıyor.

ŞİÖ Dışişleri Bakanları Toplantısı'na örgüt üyesi; Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan dışişleri bakanları katılacak. Yarınki zirve, 6-7 Haziran günlerinde yapılacak ŞİÖ üyesi devlet başkanları zirvesinde ele alınacak meselelerin ön görüşmesi niteliğinde. Katılımcılar, yarınki toplantıda kendilerini yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konularla birlikte Haziran ayında gerçekleştirilecek zirvenin ana gündem maddelerini belirlemeye çalışacak. Bakanlar, ayrıca ikili düzeyde bir dizi görüşmelerde de bulunacak. Zirvede Özbekistan'ı Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov başkanlığındaki heyet temsil edecek.

26 Nisan 1996'da Şanghay Beşlisi olarak kurulan örgütün ismi 2001'de Özbekistan'ın da katılımıyla Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) olarak değiştirilmişti. Örgüte Özbekistan'la birlikte Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan üye. Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan örgüt toplantılarına gözlemci olarak katılıyor.

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?