banner39

'Türkiye-Filistin Cerrahi Kongresi' başladı

Yeryüzü Doktorları'nın düzenlediği "1. Türkiye-Filistin Cerrahi Kongresi" Gazze'de başladı.

Filistin 27.03.2015, 00:45 27.03.2015, 00:45
'Türkiye-Filistin Cerrahi Kongresi' başladı

Yeryüzü Doktorları'nın, Türk ve Avrupalı doktorların katılımıyla Gazze Şeridi'nde düzenlediği "1. Türkiye-Filistin Cerrahi Kongresi" başladı.

Bugün başlayan ve 3 gün sürmesi beklenen kongrenin açılışı, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah, Sağlık Bakanı Cevad Avad ile bazı Filistinli yetkililerin yanı sıra Türkiye, İtalya, ABD, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti'nden doktorların katılımıyla gerçekleşti.

Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Alimoğlu, açılış konuşmasında, Türkiye, Filistin ve diğer bazı ülkelerde alanlarında uzman ve başarılı doktorların, kongrede bilgilerini paylaşma ve diğerlerinin bilgilerinden yararlanma fırsatını yakalayacağını kaydetti.

Tıp dünyasındaki çeşitli alanlar arasında en etkin bölümün cerrahi bilim olduğunun altını çizen Alimoğlu, "Cerrahi, hastanın acısını hafifletiyor ve hayatını kurtarıyor" dedi.

Filistin Başbakanı Hamdallah da hükümetinin, cerrahi bilim alandaki gelişmelerin yanı sıra Filistinlilere sunulacak her türlü hizmeti destekleyeceğini ifade etti.

İsrail'in son saldırılarında meydana gelen Gazze Şeridi'ndeki yıkımın yeniden imarı için inşaat malzemelerini bölgeye sevk etmenin ancak Gazze'ye uygulanan ablukanın kalkmasıyla gerçekleşebileceğini belirten Hamdallah, "Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın tek derdi, Gazze'nin imarı ve Filistinlilerin yaşadığı krizlerdir. Önümüzdeki haftalarda, Gazze Şeridi'nin tüm sorunları için çözümler bulunacak" diye konuştu.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?