banner39

banner35

Türkiyeli hayırseverlerden Gazze'ye anaokulu

Cansuyu Derneği tarafından Gazze'de yapılan 130 kişilik anaokulu tam kapasiteyle çalışıyor, önümüzdeki günlerde kontenjan arttırılacak

Filistin 21.12.2014, 11:55 21.12.2014, 11:55
Türkiyeli hayırseverlerden Gazze'ye anaokulu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin Gazze’deki yetim çocuklara yönelik olarak açtığı anaokulu eğitim hayatına devam ediyor. 130 kişilik anaokulu, savaş mağduru yetim çocukların eğitimine büyük katkı sağlıyor. Cansuyu’nun Gazze’de açtığı Gazze Yetim Merkezi’nde eğitim gören anaokulu çocukları eğitimlerin haricinde savaşın etkilerinden kurtulmak için psikolojik destek de alıyor. Çeşitli eğlence imkânlarının da olduğu anaokulun bütün imkanları Cansuyu Derneği tarafından karşılanıyor.

4 – 6 yaş grubuna hitap eden Cansuyu Anaokulu, Gazze’de bulunan Cebaliye şehrinde faaliyet gösteriyor. 130 öğrencinin eğitim gördüğü anaokulunda 18 Gazzeli öğretmen ve çalışan da istihdam ediliyor. Geçen yıl 60 öğrenci ile eğitime başlayan anaokulunun bu yıl 135 öğrencisi bulunuyor. Yetimlerin büyük çoğunluğunu Cebaliye’den gelenler oluşturuyor. Ayrıca Cebaliye’deki kamplardan 12, Beyt Lahya’dan 7 ve Gazze içinden de 6 öğrenci anaokuluna geliyor. Anaokulu, oyuncak salonları, eğitim salonları, sinema salonu, kütüphane, yemekhane, oyuncak bahçesi ve yeşil alan dahil 950 metrekarelik bir alanda faaliyetlerini sürdürüyor.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

Yetimlere yönelik faaliyet gösteren ve tamamen ücretsiz olan anaokulu için Gazze genelinde afişler ve el ilanları ile yetimler davet edildi. Yetim ailelerine gönderilen davet mektupları ile bu hizmetten faydalanabilecekleri ifade edildi. Kontenjanı dolan anaokulunun kapasitesinin artırılması için çalışmalar önümüzdeki dönemde başlayacak. Kadın öğretmenlerin yönetimindeki anaokulu Filistin İçişleri Bakanlığı ve Filistin Eğitim Bakanlığı tarafından resmi olarak tanınıyor.

Cansuyu Derneği’nin Gazze’deki Partner kuruluşu olan İslam Derneği Genel Başkanı Ramazan Said Alnauk ise gönderdiği detaylı mektubunda anaokulu çalışmaları hakkında aylık raporunu sunarken Cansuyu’na ve Türkiyeli hayırseverlere de teşekkür plaketi gönderdi. Gazze halkının ve özellikle de yetimlerin Türkiyeli kardeşlerine minnettar olduğunu ifade eden Alnauk, zor zamanlarında yanlarında gördükleri Cansuyu Derneği için özellikle yetimlerin her fırsatta dua ettiklerini söyledi.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?