Tutuklu Filistinlilerin durumu kötüleşiyor

İsrail cezaevlerinde eylem yapan tutuklu Filistinlilerden 13'ünün mide kanaması geçirdiği bildirildi

Filistin 08.06.2014, 18:01 08.06.2014, 18:01
Tutuklu Filistinlilerin durumu kötüleşiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli tutuklulardan bir çoğunun sağlık durumlarının kötüleştiği bildirildi.

Filistin Esirler Cemiyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, açlık grevindeki tuttuklulardan 13'ünün mide kanaması geçirdiği belirtildi.

Tutuklulardan 2'sine tıbbi müdahalede bulunulduğu aktarılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Hapishanelerin yönetimi açlık grevini sonlandırmaları şartıyla diğer 11 tutukluya da müdahale uygulayacağını açıkladı. Şuurunu yitiren 2 tutuklu yoğun bakımda. Çok sayıda şeker ve çeşitli hastalıkları olan mahkumlar baygınlık geçiriyor. Kronik hastalığı olan ve sürekli ilaç kullanmak zorundaki 11 tutuklunun da durumu kötüleşti."

Cemiyetin Hukuk Birimi Direktörü avukat Cevad Bulis de açlık grevindeki tutuklularla ilgili İsrail hapishanelerindeki bazı yetkililerle yürütülen görüşmelerin sonuçsuz kaldığı kaydetti.

İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için"tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan bu süreyi 5 seneye kadar uzatabiliyor. 

İsrail hapishanelerindeki 200 Filistinli, söz konusu uygulamayı protesto için 24 Nisan'dan bu yana açlık grevi yapıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?