banner15

Uluslararası Af Örgütü'nden İsrail'e silah ambargosu çağrısı

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), İsrail'in Filistinli protestoculara yönelik saldırılarının savaş suçu olduğunu ve uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini belirterek, İsrail'e silah ambargosu çağrısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü'nden İsrail'e silah ambargosu çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin topraklarının İsrail tarafından işgalinin 70’inci yılında ABD’nin Kudüs’te Büyükelçilik açmasını protesto eden Filistinlilere yönelik yapılan katliam dünya gündemindeki yerini koruyor.

Siyonist İsrail vahşetine yönelik bir açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), Filistinli protestoculara yönelik vuku bulan saldırıların savaş suçu olduğunu ve uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini belirterek, İsrail'e silah ambargosu uygulanması ve İsrail'in yaptıklarının soruşturulması çağrısında bulundu.

Gazze Sağlık Bakanlığı verilerine göre 30 Mart’ta başlayan “Büyük Dönüş Yürüyüş” protestolarında ve son olarak ABD Kudüs Büyükelçiliği protestolarında en az 100 Gazzeli katledildi, en az 10 bin kişi ise yaralandı. Yaralananlar arasında en az 300 çocuk ve 85 kadın bulunuyor. 70’i aşkın yaralının durumuysa halen ciddiyetini koruyor.

UAÖ Türkiye Şubesi Kampanyalar ve Savunuculuk Direktörü Ruhat Sena Akşener, “Siviller, sadece barışçıl olarak haklarını kullanarak, içinde bulundukları dayanılmaz koşulları protesto ettikleri için ve artık israil toprağı haline gelen evlerine ve kasabalarına geri dönüş hakkını istedikleri için şiddete uğruyorlar. Bundan daha insani ve doğal ne olabilir ki?” ifadelerine yer verdi.

Protestocular kasten öldürülüyor veya sakat bırakılıyor

Bu yıl 30 Mart’ta başlayan ve her Cuma devam eden “Büyük Dönüş Yürüyüşü” sırasında da İsrail'in Filistinlilere yönelik şiddet ve ateşli silahlarla müdahalesini değerlendiren Akşener, herhangi bir tehlike oluşturmayan protestolara yönelik İsrail'in insanları kasten öldürdüğü veya sakat bırakacak şekilde yaraladığını belirtti.

Akşener, “UAÖ, uluslararası kamuoyuna bir süredir yaptığı silah ambargosu çağrısını yineliyor. Sembolik kınama açıklamalarının zamanının geçtiğini belirten UAÖ, uluslararası toplumun derhal somut adımlar atarak İsrail'e silah ve askeri ekipman sevkiyatına son vermesini talep ediyor. ABD’nin gelecek 10 yılda İsrail'e 38 milyar ABD doları değerinde askeri yardım sözü verdiğini, aynı zamanda Fransa, Almanya, Birleşik Krallık ve İtalya gibi AB üyesi devletler de dahil olmak üzere diğer devletlerin İsrail'e çok büyük miktarlarda askeri ekipmana ruhsat vermiştir.” ifadelerini kullandı.

Silah ambargosu uygulanmalı

Silah ambargosunun uygulanmaması durumunda Gazze başta olmak üzere Filistin’de durumun çok daha ağır bir hal alacağını belirten Akşener, “Eğer silah sevkiyatı bu şekilde devam ederse, zaten yıllardır İsrail'in Gazze’ye uyguladığı zalim ambargo altında yaşamanın acısını çeken binlerce kadın, erkek ve çocuğun durumu daha da kötüye gidecek. Bu durum kabul edilemez. İsrail'in bu pervasız tavrını bir an önce durdurabilmenin yolu, güçlü bir silah ambargosunun derhal uygulanmasıdır.” dedi.

UCM resmi soruşturma başlatmalı

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) savaş suçlarına varan vakalara dair resmi soruşturma açmasını talep eden Akşener, Ocak 2015’te UCM Savcılığı’nın özellikle 13 Haziran 2014 tarihinden itibaren işlendiği iddia edilen suçları araştırmak üzere İşgal Altındaki Filistin Topraklarındaki duruma ilişkin bir ön inceleme başlattığını söyledi ve şöyle devam etti:

“İsrail'in mevcut pratiği, savaş suçuna varan vakaların faillerinin, sorumlularının bugüne kadar adil, bağımsız ve tarafsız yargılanarak cezalandırılmasından çok uzak. Dolayısıyla bu konuda UCM’ye de büyük görev düşüyor. UCM’den derhal işlevini yerine getirerek, savaş şuçu sayılabilecek bu suçlara yönelik etkili soruşturma başlatması çağrımızı yineliyoruz.”

Kaynak:İlkha

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 16:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48