banner39

Ürdün'deki Filistinlilerden BM protestosu

Ürdün'deki Filistinliler bütçe yetersizliği sebebiyle okullardaki eğitime geç başlayacağını açıklayan UNRWA'yı protesto etti

Filistin 13.08.2015, 08:35 13.08.2015, 08:35
Ürdün'deki Filistinlilerden BM protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ürdün'ün başkenti Amman'da Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) bütçe açığı nedeniyle okulların yeni eğitim-öğretim yılına geç başlanacağı yönündeki açıklaması protesto edildi.

Amman'da Filistinli mültecilerin yaşadığı El-Vahdat Mülteci Kampı'nda UNRWA'ya bağlı okulun önünde toplanan öğretmen ve öğrenciler, eğitim yılına geç kalınmamasını talep etti.

Öğrenciler, üzerinde "Okulum hayatımdır", "Eğitim benim hayatımdır, beni öldürme", "Okulum, dönüş yolumdur", "Eğitim hakkımdan vazgeçmeyeceğim" yazılı pankartlar taşıdı. Gösteride, UNRWA'ya bağış yapan ülkelere, yardımlarına devam etme çağrısında bulunuldu.

Gösteriye katılan Ürdünlü Milletvekili Heysem Ebu Hatice, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Filistin davası bitmeden, mülteciler ülkelerine dönmeden UNRWA'nın hizmetleri bitemez. Ajansın hizmetleri eğitim, sağlık gıda ile sınırlı değil. UNRWA'dan Filistinli mülteci davasının şahidi olan rolünü devam ettirmesini istiyoruz" dedi.

Ebu Hatice, "UNRWA, Filistin Nekbe'sinin ardından 1949'da BM kararıyla kuruldu. Dönüş hakkı gerçekleşinceye dek mültecilerin yaşadığı acılara şahit olan UNRWA'nın bu şahitlik rolünün sona ermesini kabul edemeyiz" diye konuştu.

UNRWA'nın okulunda öğretmen Yusuf Ebu Reyyan da, "Bu gösteri, Ajansın hizmetlerinin durması halinde ileride düzenlenecek gösterilerin başlangıcı olacak. Filistin'e dönünceye, zorla çıkarıldığımız topraklarımıza dönüş hakkımız gerçekleşinceye dek eğitim ve sağlık hizmetlerinin durmasına razı olmayacağız" ifadelerini kullandı.

MECLİS BAŞKANI'NDAN UNRWA TOPLANTISI

Öte yandan Ürdün Temsilciler Meclisi Başkanı Atıf et-Taravne, UNRWA'nın durumunu görüşmek üzere Dışişleri Bakanı Nasır Cude ile bazı milletvekillerinin katılımıyla bir toplantı düzenledi.

Toplantıda, Dışişleri Bakanlığının, UNRWA'ya bağış yapan ülkelerle bütçe açığını kapatma konusunda yaptığı görüşmeler değerlendirildi.

Taravne, Ürdün'deki UNRWA okullarında yaklaşık 120 bin Filistinli öğrencinin ders gördüğünü hatırlatarak, UNRWA krizinin çözülememesinin Ürdün'e de yansıyacağını belirtti.

Meclis Başkanı Taravne, bağış yapan ülkelere UNRWA'ya karşı sorumluluğunu yerine getirme çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Nasır Cude de UNRWA'nın bütçe açığını kapatmak için 50 ülke dışişleri bakanıyla iletişime geçildiğini belirtti.

Filistin davası devam ettiği sürece bakanlığın da bu konu üzerinde çalışacağını ifade eden Cude, "Çok sayıda mülteciyi konuk eden Ürdün, kendi yararı gereği Filistinli mülteciler ülkelerine dönünceye dek UNRWA'nın yardımlarını azaltmasını kabul edemez" ifadelerini kullandı.

Ürdün Eğitim ve Öğretim Bakanı Muhammed Zenibat, daha önce yaptığı açıklamada, UNRWA'nın okullarında okuyan öğrencilerin, devlet okullarına kabul edilmeyeceğini belirtmişti.

Son günlerde, UNRWA'nın faaliyet gösterdiği Gazze, Batı Şeria, Lübnan, Suriye ve Ürdün'de yardımları azaltma kararı verdiğine dair basında haberler yer almış, UNRWA'dan söz konusu iddialara yönelik net bir açıklama yapılmamıştı.

Ancak UNRWA'dan bir süre önce yapılan açıklamada, ajansın bütçe açığının 101 milyon dolara ulaştığı ve bu durumun Ortadoğu'daki okullarının yeni eğitim ve öğretim yılına başlamasında gecikmeye neden olabileceği ifade edilmişti.

BM verilerine göre, sayıları yaklaşık 5 milyon olan Filistinli mültecilerin 2 milyon 100 bini Ürdün'de, 1 milyon 300 bini Gazze'de, 914 bini Batı Şeria'da, 500 bini Suriye'de, 447 bini ise Lübnan'da yaşıyor.

Filistin İstatistik Merkezi'nin verilerine göre ise Filistinli mülteci sayısı 5 milyon 900 bin. Filistinliler, Ürdün'de 10, Suriye'de 9, Lübnan'da 12, Batı Şeria'da 19 ve Gazze'deki 8 mülteci kampında bulunuyor. 1949 yılında kurulan UNRWA, Filistinli mültecilere sağlık, eğitim, rehabilitasyon ve koruma alanlarında destek veriyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?