Ürdün'den İsrail'e Mescid-i Aksa uyarısı

Yahudi işgalcilerin İsrail polisi korumasında Mescid-i Aksa'ya girmesine Ürdün'den tepki geldi.

Filistin 25.04.2016, 13:47 25.04.2016, 14:23
Ürdün'den İsrail'e Mescid-i Aksa uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ürdün hükümeti, Yahudi işgalcilerin İsrail polisi korumasında Mescid-i Aksa'ya girmesine tepki gösterdi. Ürdünlü kaynaklar, hükümetin İsrail'e provokasyonları durdurması için çağrı yaptığını bildirdi.

Ürdün Hükümet Sözcüsü Muhammed el Momani tarafından yapılan açıklamada "İsrail'in tavırları uluslararası hukukun apaçık bir ihlal ediyor. İsrail hükümeti Filistinlilerin, Mescid-i Aksa'da rahatça ibadet edebilmesine engel koymaktan vazçmeli" dedi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sorumlusu Firas ed-Debes geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, 75 kişilik bir grubun, Mescid-i Aksa'ya girdiğini söylemişti.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor.

Aşırı sağcı yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?