banner39

WikiLeaks: İsrail Gazze Ekonomisini Çöküşün Eşiğinde Tutmayı Amaçladı

ABD'nin Tel-Aviv Büyükelçiliği belgelerine göre İsrailliler ABD'ye, Gazze ekonomisini insani bir krize yol açmamak kaydıyla çöküş eşiğinde tuttuklarını söylemişler.

Filistin 28.12.2019, 09:01 28.12.2019, 09:09
WikiLeaks: İsrail Gazze Ekonomisini Çöküşün Eşiğinde Tutmayı Amaçladı

Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği'nden çıkan belgeler, İsrailli yetkililerin Gazze ekonomisinin 'insani bir krizden kaçınmakla mümkün olan en düşük seviyede işlemesini' istediğini söyledi.

İsrail, Çarşamba günü bir Norveç gazetesi tarafından yayınlanan ABD diplomatik Wikileaks belgelerine göre, ABD yetkililerine 2008 yılında bir insani krizi önlerken Gazze ekonomisini "çöküşün eşiğinde" tutacağını söyledi.

250.000 ABD belgesini WikiLeaks'e sızdırıldığını söyleyen Aftenposten gazetesi tarafından atıfta bulunulan üç belge, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki uluslararası eleştirilere sebep olan abluka hakkında bilgi verdi.

1.3 milyon Filistinliye ev sahipliği yapan bölge, İsrail'i tanımayı, şiddeti bırakmayı veya mevcut geçici İsrail-Filistin barış anlaşmalarını kabul etmeyi reddetmesi nedeniyle zor dönemlerden geçiyor.

Filistin'in Gazze bölgesi Hamas grubu tarafından yönetiliyor.

"Gazze'ye karşı uygulanan genel ambargo planlarının bir parçası olarak, İsrailli yetkililer (ABD büyükelçiliği ekonomi görevlileri) Gazze ekonomisini çok fazla zorlamadan çöküşün eşiğinde tutmayı planladıklarını doğruladılar." 

3 Kasım 2008 tarihli rapora göre, İsrail kıyı bölgesi ekonomisinin "insani krizden kaçınmakla mümkün olan en düşük seviyede işlemesini" istedi.

Ocak 2008'deki bir konuşmada, Başbakan Ehud Olmert, geçen Mayıs ayında bir abluka kırmaya çalışan bir Türk yardım gemisine yapılan ölümcül bir İsrail baskınından sonra uluslararası bir tepkilerin ardından hafifletilen bu politikayı ortaya koydu.

Olmert, "Çocuklar için yiyecek tedarikine, ihtiyacı olanlar için ilaç ve hayat kurtaran kurumlar için yakıt sağlamayacağız." Dedi.

"Ancak Gazze sakinlerinin sokaklarından ve avlularından (güney İsrail'de) mermiler ve roketler ateşlenirken normal yaşamlarını sürdürebilmemizi talep etmenin bir gerekçesi yok."

İsrail, Mayıs ayından bu yana ablukada önemli ölçüde gevşediğini ve düzinelerce kamyon yükünün günlük olarak bölgeye gireceğini söyledi. Yardım kuruluşları gönderilerin daha da artırılması gerektiğini söyledi.

Filistinliler fakir Gazze'nin etkili bir şekilde İsrail tarafından mühürlenmiş bir "hapishane" olarak kaldığını ve normal ticarete ve dünya ile diğer bağlantılara izin verilmesi için çağrıda bulunduğunu söylüyorlar.

Kaynak: Haaretz, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?