Yahudi aktivist, İsrail zulmüne tepki için Filistin'e yürüyor

Yahudi asıllı İsveçli aktivist Benjamin Ladraa, İsrail'in, Filistin'e yönelik zulmüne tepki göstermek amacıyla İsveç'ten Filistin'e yürüyor

Yahudi aktivist, İsrail zulmüne tepki için Filistin'e yürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yahudi asıllı İsveçli aktivist Benjamin Ladraa, İsrail zulmünü ve Filistin davasını anlatmak için İsveç'ten Filistin'e 4 bin 800 kilometre yolu yürüyerek gitmeyi göze aldı.

Göteborg kentinden 15 Ağustos'ta yola çıkan Ladraa, yolculuğunun Linköping kentindeki bölümünde açıklamalarda bulundu.

Yahudi asıllı aktivist Ladraa, "İsrail'in Filistin'e yaptığı zulümler ağırıma gidiyor. Filistin davasını anlatmak için, İsveç'ten Filistin'e kadar 4 bin 800 kilometre yürüyeceğim." dedi.

İsrail zulmünü ve Filistin davasını anlatmak için 4 bin 800 kilometre yolu yürüyerek gitmeyi göze aldığını dile getiren Ladraa, ''İsrail, Gazze'ye fosforlu bomba atıyor. Hastaneleri, okulları, sivil insanları bombalıyor. Gazze'ye giden insani yardımlara engel oluyor. Halk susuz bırakılıyor. Gazze sınırına beton duvar örülüyor. Maalesef Filistinli insanların hakkı ve hukuku yok. İsrail'in Filistin'e yaptığı zulümler ağırıma gidiyor. Filistin davasını anlatmak için, İsveç'ten Filistin'e kadar yürüyeceğim." dedi.

FİLİSTİN DAVASI İÇİN KIZILHAÇ'TAN İSTİFA ETTİ

Yol boyunca geçeceği 7 veya 8 ülkede Filistin davasını anlatacağına işaret eden Ladraa, ''İsveç, Almanya, Avusturya, Slovenya, Hırvat, Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs üzerinden Filistin'e ulaşmayı umuyorum. Oldukça zor olduğunu biliyorum ama bunun için Kızılhaç'taki görevimden istifa ettim.'' dedi.

"İSRAİL'İN YAPTIĞI ÇOK BÜYÜK BİR HAK İHLALİ"

Ladraa, Kıbrıs'ta gemiye binerek Hayfa limanına ulaşacağını belirterek, yolculuğunun 1 yıl süreceğini söyledi.

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine ilişkin de Ladraa, "Mescid-i Aksa Camisi İslam'ın en önemli üçüncü sembolü. Hangi dine ait olursa olsun bir mabede askerin girmesi ve şiddet kullanması kesinlikle kabul edilemez. İnsan haklarına, din özgürlüğüne aykırı. İsrail'in yaptığı çok büyük bir hak ihlali.'' şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2017, 14:40
banner53
YORUM EKLE

banner39