banner15

Yahudi işgalcilerden İbrahim Camii'ne baskın

Dün akşam, bir grup Yahudi işgalci, hahamların ve İsrail İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan'ın da katılımıyla İbrahim Camii'ne baskın düzenleyip dini ritüellerini gerçekleştirdi.

Yahudi işgalcilerden İbrahim Camii'ne baskın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin yönetimi, Yahudi işgalcilerin, Batı Şeria'daki El-Halil kentinde bulunan İbrahim Camii'ne baskın düzenleyip dini ritüellerini gerçekleştirmelerinin Müslümanların duygularını tahrik ettiğini belirtti.

Filistin haber ajansı WAFA'nın Filistin Devlet Başkanlığı'na dayandırdığı haberde, Yahudi işgalcilerin camide dini ritüellerini gerçekleştirmesinin Müslümanların duygularını tahrik ettiği ve bu tür uygulamaların siyasi çatışmayı dini çatışmaya dönüştüreceği ifade edildi.

Haberde, İsrail İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan'ın da katıldığı söz konusu baskından ve yansımalarından İsrail hükümeti sorumlu tutuldu.

Dün akşam, bir grup Yahudi işgalci, hahamların ve Erdan'ın da katılımıyla İbrahim Camii'ne baskın düzenlemiş ve burada dini ritüellerini gerçekleştirmişti.

İbrahim Camii

Yahudiler, 1994 yılına kadar belli saatlerde İbrahim Camii'nde bulunan "Hazreti İbrahim'in kabrini" ziyaret edebiliyordu. Baruch Goldstien isimli aşırı sağcı Yahudinin 25 Şubat 1994'te cami cemaati üzerine ateş açarak 29 Filistinliyi öldürmesi ve 125'ini yaralamasının ardından İsrail yönetimi, camiyi ikiye bölerek yüzde 45'ini Müslümanlara, yüzde 55'ini ise Yahudilere tahsis etmişti.

İbrahim Camii, El-Halil kentinin İsrail işgali altındaki Eski Belde'de bulunuyor ve burada bin 500 İsrail askerinin himaye ettiği 400 Yahudi işgalci yaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 11:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48