Yahudi yerleşimciler cami yaktı

Yahudi işgalciler Beytullahim'de gece yarısı bir camiyi ateşe verip duvarına İslam karşıtı yazılar yazdı

Filistin 25.02.2015, 11:35 25.02.2015, 14:30
Yahudi yerleşimciler cami yaktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin’de Yahudi sivil işgalcilerin bir camiyi kundakladığı bildirildi.

Beytullahim kenti güneyindeki El-Ceba Köy Meclisi Başkanı Numan Hamedan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bir grup Yahudi yerleşimci, gece köye baskın düzenledi, El-Huda Camisi'ni ateşe verdiler" dedi.

Caminin bir bölümünün yandığını, bölge sakinlerinin haber vermesi neticesinde halk tarafından söndürüldüğünü belirten Hamedan, "Yerleşimciler, cami duvarına Arap ve Müslüman karşıtı ırkçı yazılar yazdı" diye konuştu.

Öte yandan İsrail işgal güçleri sözcüsü Luba Samri, yaptığı yazılı açıklamada, sabah saatlerinde polisin Ceba'da ırkçı eylemler yapıldığı şeklinde ihbar alındığını, köydeki caminin kundaklandığı ve duvarına İbranice yazılar yazıldığını belirtti.

Samri, ordu güçlerinin olay yerine intikal ederek soruşturma açmak üzere hazırlandığını ifade etti. 

Dünyanın farklı ülkelerinden getirilerek İsrail yönetiminin işgal politikası çerçevesinde Filistin'e yerleştirilen Yahudi yerleşimcilerin silah taşımaları ve Filistinli sivilleri zaman zaman sözlü ya da fiziksel olarak taciz etmeleri, yerel halk ile yerleşimciler arasında sürtüşmelere neden oluyor.

İsrail, Batı Şeria'yı Yahuda ve Samarya şeklinde adlandırarak kendi toprağı olarak görüyor. İsrail İstatistik Bürosu'nun verilerine göre Batı Şeria'da 400 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Filistin tarafı ise bu sayının açıklananın çok daha üzerinde olduğunu belirtiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?