banner39

Yahudiler FKÖ'den 350 milyon dolar tazminat istiyor

Kudüs'te 2002 ve 2004 yıllarında düzenlenen saldırılarda ölen Yahudilerin aileleri FKÖ ve Filistin yönetiminden 350 milyon dolar tazminat istiyor

Filistin 20.02.2015, 16:16 20.02.2015, 16:16
Yahudiler FKÖ'den 350 milyon dolar tazminat istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kudüs'te düzenlenen saldırılarda ölen 33 Yahudi'nin aileleri ABD'de devam eden davada, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve Filistin hükümetinden 350 milyon dolar tazminat istedi. 

Kudüs'te 2002 ve 2004 yıllarında düzenlenen bombalı ve silahlı saldırılarda ölen 33 Yahudi'nin ailelerini temsil eden avukat Kent Yalowitz, FKÖ ve Filistin hükümetinin saldırganlara materyal desteği verdiklerini iddia ederek 350 milyon dolar tazminat talebinde bulundu. 

Yalowitz, FKÖ'nün eski lideri Yaser Arafat ve yakın adamlarının saldırıyı gerçekleştirenlere parasal yardım yaptıklarını doğruladıklarını iddia etti ve saldırıda ölenlerin ailelerine tazminat ödemeleri gerektiğini savundu. Yalowitz, "Arafat bunu yanlışlıkla doğrulamadı" ifadelerini kullandı.

Ancak FKÖ ve Filistin hükümetini savunan avukat Mark Rochon, müvekkillerinin saldırıları kınadığını, saldırıların Hamas ve Aksa Şehitleri Tugayı tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Rochon, "Benim üzüldüğüm nokta şu, birileri benim müvekkillerimi olmadıkları ve yapmadıkları şeylerle yargılayacaklar" ifadelerini kullandı. 

Kudüs'te 2002 ve 2004 yıllarında düzenlenen bombalı ve silahlı eylemde 33 Yahudi ölmüş, 450 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyla ilgili dava ABD'deki bir mahkemede devam ediyor. ABD'deki terörler mücadele yasasına göre, herhangi bir saldırıda meydana gelen kaybın tazminatı üç katı olarak hesaplanıyor. Yahudi ailelerin avukatı eğer başarılı olursa, FKÖ ve Filistin hükümeti bir milyar doların üzerindeki tazminatla karşı karşıya kalabilir. Jürinin başvuruları bugün değerlendirmeye başlaması bekleniyor. 

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?