banner39

Yeni Filistin hükümetinde kim kimdir?

Filistin'de Hamas ve El Fetih toplumsal mutabakat metni imzaladı. Daha sonrasında kurulan yeni Filistin hükümetin genel bir konsensüs sonucu olarak teknokrat hükümeti olması kararlaştırıldı

Filistin 10.06.2014, 12:23 20.06.2014, 09:23
Yeni Filistin hükümetinde kim kimdir?

Osman Hulusi Boyraz - Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin'de Hamas ve El Fetih'in anlaşmasının ardından kurulan yeni hükümet geçtiğimiz hafta duyurulmuştu. Yeni kabinenin bağımsızlar ve teknokratlardan oluşturulması üzerinde anlaşıldı. Filistin'de kurulan teknokrat hükümetinin birçok farklı noktadan önemli bir hamle olduğu belirtiliyor. Bunların başında, hangi bakanlığın kimin kontrolünde olacağı sorununun aşılmış olması geliyor. İkinci önemli yanı ise, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve başında bulunduğu Fetih Hareketi, Hamas yetkililerini bakanlıkların kontrolünden uzak tutmalarının sağlanması. 

Hamas'ın hükümete dahil olmaması gerçeğine rağmen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İsrail, Hamas'ın desteklediği bir Filistin hükümetine şiddetle karşı çıkıyor.

Filistin'de yeni kurulan hükümette kim kimdir?

Rami Hamdallah-Başbakan-İçişleri Bakanı

 Batı Şeria'daki Anabta köşyünde dünyaya gelen Hamdallah'ın ailesinde de önemli siyasetçiler bulunuyor. Babası vali olarak görev yapmış olan Hamdallah'ın bir amcası da Ürdün parlamentosunda milltevekilliği yapmış. Ürdün Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra İngiltere'de master yapmış olan Hamdallah, hayatının büyük bölümünde akademisyenlik yaptı. Hamdallah 2013 yılında Mahmud Abbas tarafından Filistin başbakanı olarak atanmış ancak kısa bir süre sonra aldığı tehditlerden dolayı istifa etmek zorunda kalmıştı. 2014 yılında bu sefer uzlaşı hükümetinin başbakanı olarak atanan Hamdallah, Hamas tarafından da kabul gördü.

Ziad Ebu Amr-Siyasetten Sorumlu Başbakan Yardımcısı-Kültür Bakanı

Ziad Ebu Amr 1950 yılında Gazze'de doğdu. Evli ve dört çocuk babasıdır. Şu an Batı Şeria'da yaşıyor. Gazze'de büyüyen Ebu Amr, Üniversite eğitimi için Suriye'ye gitti. Şam Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan Ebu Amr yüksek lisansını ABD'deki Georgetown Üniversitesi'nde yaptı. Hayatının büyük bölümünde akademisyenlik yapmış olan Ebu Amr, 2003 yılında Filistin Kültür Bakanlığı görevine atandı.

 

Muhammed Mustafa-Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı-Ulusal Ekonomi Bakanı

 1954 yılında Filistin'de doğan hayatnın büyük bölümünü yurt dışında geçirdi. Orta öğretimini Kuveyt'te tamamlayan Mustafa, üniversite eğitimini ABD'nin George Washington Üniversitesi'nde aldı. Aynı üniversitede Ekonomi Bölümü üzerine yüksek lisans yapan Mustafa daha sonra Bağdat Üniversitesi'nde Elektrik Mühendisliği okudu. Eğitimlerini tamamlayan Mustafa, Dünya Bankasında 15 yıl çalıştı. 2005 yılında Filistin'e dönme kararı alan Muhammd Mustafa, Filistin'e geldiği günden itibaren ekonomi alanında çalışmalar yürüttü.

Ali Ebu Diak-Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri

Batı Şeria'nın Cenin kentinde 1967 yılında doğan Ali Ebu Diak Üniversite eğitimini Ürdün Üniversitesi'nde aldı. Burada hukuk eğitimi alan Diak, Filistin'de hukuk üzerine çalışmalar yürüttü. 1996-2003 yılları arasında Anayasa Komisyonu danışmanlığı yaptı. 2003-2007 yılları arasında Filistin Adalet Bakanlığında daire başkanlığı görevi yaptı. Adalet Bakanı Sekreter Yardımcılığı yaptıktan sonra Fetva ve Anayasa Mahkemesi Başkanlığı yaptı.

 

Şükrü Bişara-Finans ve Planlama Bakanı

 

Siyasi duruş olarak bağımsız olan Şükrü Bişara, ekonomi üzerine kariyer yapmış bir siyasetçi olarak biliniyor. Üniversite eğitimini Beyrut Amerikan Üniversitesi'nde alan Bişara, burada Ekonomi Bölümünde okumuştur. Daha sonra Londra Üniversitesi'nde ekonomi üzerine master yaptı. Filistin Elektirk Kurumu Başkanlığı, Arab Bank yöneticisi olarak çalışan Bişara, 2013 yılından bu yana Filistin Kabinesinde görev yapıyor.

 

Nayef Ebu Halef-Yerel Yönetimler Bakanı

Akademik kariyeri oldukça geniş olan Nayef Ebu Halef, Filistin Yerel Yönetimlerinden sorumlu bakan olarak atandı. Dünyanın birçok üniversitesinde eğitim gören ve derece alan Halef, siyaset bilimi üzerine eğitimler almış ve bu alanda birçok çalışmaya imza atmıştır.

 

 

Rula Maya-Turizm ve Antikalar Bakanı

Yeniden Filistin Turizm Bakanı olarak atanan Rula Maya zaten bu yürütüyordu. Maya, İsrail'in baskılarına ve engellemelerine rağmen Filistin'e yurt dışından turist çekmeyi başarıyor.

 

 

 

Hayfa el Agha-Kadından Sorumlu Bakan

Oklahoma Üniversitesi'nde 1991 yılında mezun olan Hayfa el Agha uzun bir süre ABD'de kalıp akademik çalışmalar yürüttü. Filistin'e döndükten sonra Aksa Üniversitesinde Psikoloji Bölümünde ders vermeye başladı. Fetih hükümetlerinde Sağlık Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı'nde üst düzey yöneticilik yapan Agha, 2007 yılında Hamas'ın seçimin kazanmasının ardından Hamas hükümeti tarafından da yine Sağlık Bakanlığı'nda üst düzey yönetici olarak görevlendirildi.

 

 

Memun Ebu Şehla-Çalışma Bakanı

1943 yılında Gazze'de doğan Memun Ebu Şehla ilk eğitimini Gazze'de aldı. Daha sonra, Mısı, ABD ve İngiltere'de yüksek öğrenim gören Şehla, İngiliz pasaportuna sahip. 2006 yılında Filistin'e dönüş yapan Şehla, Filistin Bankası'nda üst düzey yöneticilik yaptı.

 

 

Müfid Haseyni-Bayındırlık ve İskan Bakanı

Filistin hükümetindeki bağımsız bakanlardan biri de Müfid Haseyni. ABD'de bir üniversitede mühendislik ve proje yönetimi eğitimleri alana Haseyni, Gazze'de tanınan bir işadamı. 

 

 

 

Yusuf Adeys-vakıf ve Din İşleri Bakanı

Şeyh Yusuf Adeys, 1960 yılında Kudüs'e bağlı bir bölgedeki küçük bir bedevi köyünde doğdu. 1983 yılında El Kuds Üniversitesi'nden mezun olan Adeys, Fıkıh üzerine akamedik kariyer yapmış bir alim olarak biliniyor.

 

 

 

Riyad El Maliki-Dışişleri Bakanı

1955 yılında dünyaya gelen Dr. Riyad El Maliki İnşaat Mühandisliği bölümünden mezun olmuştur. Daha sonra Amerikan Üniversitesinde eğitimine devam eden Maliki, İnşaat Mühendisliği bölümünde profesör olmuştur. Birzeit Üniversitesinde akademisyenlik yapan Maliki 2007 yılının Temmuz ayında Filistin Enformasyon Bakanı olarak atandı.

 

 

Selim el Sekka-Adalet Bakanı

1954 yılında Gazze'de dünyaya gelen Selim el Sekka ilk ve orta öğrenimini doğduğu yerde aldı. Daha sonra Mısır'a giden Sekka, 1978 yılında İskenderiye Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 35 yıl boyunca hukuk ve adalet alanlarında çalışmalar yürüten Sekka , Filistin hükümetinde de farklı kadrolarda görev yaptı.

 

 

 

Kavle el Şahşiir-Eğitim Bakanı

Batı Şeria'nın Nablus kasabasında dünyaya gelen Kavle el Şahşiir Üniversite eğitimini El Ezher Üniversitesinde tamamladı. Burada Kimya bölümünü bitiren Şahsiir daha sonra Ayn Şems Üniversitesinde ve ABD'nin Kuzey Kolorado Üniversitesinde eğitim gördü. Profesör olan Şahşiir, şimdiye kadar akademisyenlik yapıyordu. 

 

 

 

Allem Musa-Ulaştırma ve İletişim Bakanı

Doğu Akdeniz Üniversitesinde Elektrik Elekronik Mühendisliği bölümünden mezun olan Allem Musa, daha sonra bu bölümde yüksek lisans yaptı. 1990 yılından bu yana bilimsel çalışmalar yürüten Musa, akademik çalışmalarının büyük bölümünü El Kuds Üniversitesinde yürütüyordu.

 

 

 

Şevki el Ayesa-Tarım, Kamu İşleri ve Mahkumlar Bakanı

1962 yılında Beytüllahim'deki Deyşeh kampında dünyaya gelen Şevki El Ayesa, Moskova Üniversitesine Uluslararası Hukuk bölümünü bitirdi. Daha sonra Harvard Üniversitesinde bir süre araştırma çalışmaları yürüttü. Filistin'deki üst mahkemede yargıç olarak görev yaptı. Hukukla alakalı olarak birçok uluslararası kuruluşta öncü görevler üstlendi.

 

 

 

Adnan el Hüseyni-Kudüs Meselesi Bakanı

1947 yılında Kudüs'te dünyaya gelen Adnan el Hüseyni, El İbrahimiye Üniversitesinde okudu. Daha sonra Ayn Şems Üniversitesinde de eğitim gören Hüseyni Mimarlık bölümünden 1970 yılında mezun oldu. Batı Şeria ve Kudüs'te birçok İslami Vakıf ve projede görev aldı. Bu projelerin arasında Mescid-i Aksa'nın renovasyonu da yer alıyor. 1970-1990 yılları arasında yerel eğitim kurumlarına danışmanlık hizmetleri veren Hüseyni, Kudüs için birçok çalışma yürüttü. 2008 yılında Kudüs'ün yerel yöneticisi olan Hüseyni 2102 yılında Kudüs Meselesi Bakanı olarak atandı.

Cevad Avvad-Sağlık Bakanı

Ukrayna'da tıp eğitimi alan Doktor Cevad Avvad, dermatoloji uzmanıdır. 2013 yılının Haziran ayında Sağlık Bakanlığı görevine getirilen Avvad'ın bu görevine devam etmesi kararlaştırıldı.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?