banner39

Yerleşimciler Batı Şeria'nın sularına el koydu

BM ajansı, çoğu özel Filistin topraklarında bulunan su kaynaklarına yerleşimci şiddeti nedeniyle Filistinlilerin yaklaşmaktan korktuğunu bildirdi

Filistin 20.03.2012, 11:04 20.03.2012, 11:04
Yerleşimciler Batı Şeria'nın sularına el koydu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dün yayınlanan bir BM raporuna göre, Batı Şeria'daki yerleşimciler, son birkaç yıl içinde onlarca su kaynağının kontrolünü ele geçirdi ve şiddet uygulayarak Filistinlilerin bu kaynaklara erişimini engelliyor.

İşgal altındaki Filistin topraklarında görev yapan İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından yayımlanan rapora göre, yerleşimciler şu anda 56 su kaynağının kontrolünü elinde tutuyor ve bunlardan 30'unu tamamen ele geçirdiler. Kaynakların çoğu Filistinlilerin su kullanmasına izin verilmesini reddeden Mateh Binyamin Bölge Konseyi tarafından gaspedildi.

İsrail yönetimi ise su kaynaklarına erişimi engellenen ve şiddete uğrayan Filistinlilerin şikayette bulunması gerektiğini söyledi!

Rapor özel Filistin topraklarında bulunan su kaynaklarına nasıl sistematik şekilde el konduğunu da özetledi. Buna göre, ilk adım yeni bir İbranice ad vererek bölgeyi turistik bir site olarak belirlemek. Sonra banklar, piknik masaları ve havuzlar yerleştirilerek bölge kapatılıyor. Tüm bu faaliyetler, izin olmadan yürütülüyor.

Raporda, özellikle yerel güvenlik koordinatörleri ve yerleşimci şiddeti nedeniyle su kaynaklarına yaklaşmaya korktuklarını söyleyen Filistinlilerin ifadelerine de yer veriyor. Bu yolla Filistinliler'in içme suyu ve tarımsal amaçlı su kullanımını engelliyor. BM raporunda, bu taktiğin yerleşimcilerin kendi yerleşimlerini çevreleyen kırsal alanları kontrol etme çabalarının bir parçası olduğu vurgulanıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?