Yerleşimcilerin yaktığı gencin adı meydana verildi

Filistin'de Yahudi sivil işgalcilerin yakarak öldürdüğü Muhammed Ebu Hudayr'ın adı meydana verildi

Yerleşimcilerin yaktığı gencin adı meydana verildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kudüs'te geçen yıl Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırıldıktan sonra yakılarak öldürülen Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr’ın adı Bireh şehrinde bir meydana verildi.

Üst düzey devlet yetkililerinin katılımıyla düzenlenen törende Ebu Hudayr'ın ailesi de yer aldı.

Törende konuşan Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah, Filistinli çocukların korunması gerektiğini ifade ederek, "Filistin ve Filistinli çocukların himayesi kapsamında uluslararası anlaşmaların uygulanması için dünyadaki tüm vicdan sahiplerinden yardım bekliyoruz" dedi.

Hamdallah konuşmasında ayrıca işgalin sona ermesi, 1967 sınırları uyarınca başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını hedeflediklerini ifade etti.

Törene katılan Muhammed'in annesi Suha ise oğlunun katil zanlılarının yargılanma sürecinin sürüncemede bırakıldığını söyleyerek İsrail yönetimini kınadı.

Yargı sürecinin "temsili" olduğunu belirten Suha, "Bu yargıya güvenmiyoruz. Suçluların yargılanması için Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın söz verdiği gibi uluslararası mahkemelere başvuracağız" diye konuştu.

Suha, oğlunun hatırasının hala taze olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

"Onu düşünmediğin bir anım yok. Muhammed'in kaçırıldığı günden bu yana hayatımın en sıkıntılı günlerini yaşıyorum."

Batı Şeria'da 12 Haziran 2014'te kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin bir süre sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli Muhammed Ebu Hudayr (16), 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. Bölgede infiale neden olan olayı protesto etmek için aylarca gösteri düzenlenmiş, yüzlerce Filistinli eylemler sırasında gözaltına alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2015, 17:33
banner53
YORUM EKLE

banner39