banner15

Ban Ki-mun'dan ateşkes çağrısı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına yönelik taraflara ateşkes anlaşması için masaya oturma çağrısında bulundu.

Ban Ki-mun'dan ateşkes çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Ürdün Kralı Abdullah ile bir araya gelerek Gazze'ye yönelik saldırıları görüştü.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını durdurmak için Ortadoğu'da temaslarda bulunan Ban, İsrail'den Ürdün'e geçti.

Ürdün Kralı Abdullah ile basına kapalı gerçekleşen görüşme hakkında Ürdün Kraliyet Sarayı tarafından yapılan açıklamada, Ban'ın iki tarafa saldırıları durdurma ve ateşkes anlaşması için masaya oturma çağrısında bulunduğu kaydedildi.

 Açıklamada Ban'ın, "Amacımız Arap dünyası ve uluslararası kamuoyu tarafından kabul edilen Mısır'ın ateşkes girişiminin, iki taraftan da kabul edilmesi ve saldırıların sona ermesi" sözlerine yer verildi.

Açıklamada, Ban'ın, Gazze'de ölü sayısısnın 600'ü aştığını vurguladığı ve daha fazla ölümün gerçekleşmesinin kabul edilemeyeceğini söylediği yazıldı.

Kral Abdullah'ın ise İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının kabul edilemeyeceğini belirttiği açıklamada, Gazze'ye yönelik saldırıların sona erdirilmesinin uluslararası kamuoyunun sorumluluğu olduğunu kaydettiği bildirildi.

Gazze saldırılarını "tolere edilemez" olarak niteleyen Kral Abdullah, Filistin halkının yaşama hakkı olduğunu ve İsrail-Filistin sorununun sona erdirilmesi için iki devletli çözümün uygulamaya geçmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Ürdün'ün başkenti Amman'da gerçekleşen görüşme sonrası yapılan basın açıklamasında konuşan Ban Ki-mun, Gazze'de her geçen gün artan ölü sayısına dikkati çekerek, Mısır'ın ateşkes girişiminini desteklediğini söyledi.

Ban Ki-mun, "Amacımız, çoğunluğu kadın  ve çocuklardan oluşan ölü sayısının arttığı Gazze'de, saldırıları sona erdirerek, şiddet kullanılmasına son vermek" dedi.

Son 12 günde, saatte 1 Filistinli çocuğun hayatını kaybettiğini vurgulayan Ban Ki-mun, saldırıların durması ve barış ve istikrarın sağlanması için girişimlerde bulunulması gerektiğini belirtti.

Mısır'ın barış girişimini "mükemmel" olarak tanımlayan Ban Ki-mun, girişiminin siyasi çözüm olduğunu ve barış müzakerelerine dönülmesi için ateşkesin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Cudeh de Ürdün hükümetinin, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınadığını söyledi. Cudeh ayrıca Mısır tarafından sunulan ateşkes girişimini desteklediklerini hatırlattı.

Ban Ki-Mun, BM Mülteciler Yüksek Komiseliği'nin Gazze için 150 milyon dolar yardım talebinde bulunduğunu söyledi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 00:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48