banner39

Dışişleri bakanlığından ateşkes açıklaması

Dışişleri Bakanlığı: "Bu kritik süreçte hakim kılınacak sükunetin Gazze'de sürdürülebilir bir ateşkesin tesisine yönelik kapsamlı müzakereler için gerekli zemini oluşturmasını diliyoruz" açıklamasında bulundu

Gazze Saldırısı 05.08.2014, 12:00 05.08.2014, 12:00
Dışişleri bakanlığından ateşkes açıklaması

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, Gazze'de Filistinli gruplar ve İsrail arasında sağlanan 72 saatlik ateşkesin memnuniyetle karşılandığını belirterek, "Bu kritik süreçte hakim kılınacak sükunetin Gazze'de sürdürülebilir bir ateşkesin tesisine yönelik kapsamlı müzakereler için gerekli zemini oluşturmasını diliyoruz" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze'de kesintiye uğrayan ateşkesin Filistin heyetinin yapıcı tutumu sayesinde Kahire'de tekrar görüşüldüğü ve bugün yerel saatle 08.00'den itibaren Gazze'de 72 saat süreyle ateşkes ilan edildiği hatırlatılarak, ateşkesten duyulan memnuniyet ifade edildi.

İsrail'e Gazze'ye yönelik operasyonlarını tümüyle durdurma ve taraflara bu süreçte ateşkesi bozacak tahrik edici adımlardan kaçınma çağırısı yapılan açıklamada, "Bu kritik süreçte hakim kılınacak sükunetin Gazze'de sürdürülebilir bir ateşkesin tesisine yönelik kapsamlı müzakereler için gerekli zemini oluşturmasını diliyoruz" denildi.

Bakanlık açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Bölgede sürdürülebilir bir ateşkesin Gazze'ye yönelik kısıtlamaların kaldırılmasıyla mümkün olabileceğinin artık idrakına varılması gerekmektedir. Ülkemiz, sürdürülebilir bir ateşkesin temini için uluslararası ortaklarıyla yakın işbirliği ve eşgüdüm halinde çalışmaya devam edecektir."

DAVUTOĞLU TWİTTER'DAN AÇIKLAMA YAPTI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da ateşkesle ilgili resmi twitter hesabından bir açıklama yaptı. Davutoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi, "Gazze'de daha önce akamete uğrayan 72 saatlik ateşkesin yeniden sağlanabilmiş olmasından memnuniyet duyuyoruz. Az önce görüştüğüm Hamas lideri Sayın Halit Meşal'in verdiği bilgiler de ateşkesin uygulanmakta olduğunu teyit ediyor. Ramazan ayı ve bayram süresince büyük acılar çeken Gazze halkının yaralarının sarılması aciliyet arz ediyor. Sayın Meşal ile insani yardımlar konusunda da görüş alışverişinde bulunduk. Sahadaki ekiplerimiz Gazze'nin yeniden imar edilmesi ve hayatın normalleşmesi için her türlü çabayı gösteriyorlar."

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?