banner39

Filistin heyeti: Müzakereler askıya alındı

Mısır'da yürütülen müzakerelere katılan Filistin heyeti üyesi İslami Cihad Hareketi liderlerinden Halid el-Batş, ateşkes müzakerelerinin askıya alındığını ve İsrail tarafının çekildiğini söyledi

Gazze Saldırısı 19.08.2014, 21:14 20.08.2014, 08:10
Filistin heyeti: Müzakereler askıya alındı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gazze'de kalıcı ateşkesin sağlanması için Mısır'da yürütülen görüşmelere katılan Filistin heyeti, müzakerelerin başarısız olmasından İsrail'in sorumlu olduğunu belirterek, birkaç saat içinde ülkeden ayrılacaklarını açıkladı.

Filistin Heyeti Başkanı Azzam el-Ahmed, düzenlediği basın toplantısında, müzakerelerden çekilmediklerini ancak birkaç saat içinde Mısır'dan ayrılacaklarını belirtti.

Ahmed, ülkeden ayrılmalarının müzakerelerden çekilme anlamı taşımadığını ifade ederek, "Filistin heyeti olarak Mısır'dan birkaç saat sonra ayrılıyoruz. Fakat kendimizi müzakerelerden çekilmiş saymıyoruz. Eğer Mısır müzakerelere dönmek için uygun bir ortam ve vakit görür, İsrail tarafı da ateşkes metnimize cevap verirse dönmeye hazırız" dedi.

"MÜZAKERELERİN BAŞARISIZLIĞINDAN İSRAİL SORUMLU"

Müzakerelerin başarısızlığı ve ateşkesin bozulmasından İsrail tarafını sorumlu tutan Ahmed, İsrail heyetinin Mısır'dan, ateşkes metnini almasına rağmen herhangi bir cevap vermediğini ifade ederek, "İki haftadır üzerinde çalıştığımız maddeler aynı olmasına rağmen 9 saat İsrail'den cevap gelmedi" diye konuştu.

İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'nın birbiriyle bağlantısı olmaması yönünde öneride bulunduğunu kaydeden Ahmed, "İsrail, vatanımızın birliğini bölmeyi amaçlayan öneriler sundu. Bu, iki haftadır üzerinde çalıştığımız esas ve sıkı sıkıya bağlı olduğumuz unsurlardan biriydi" dedi.

Güvenlikle ilgili birçok meselenin de yine İsrail tarafından gündeme getirildiğini aktaran Ahmed, bunların başında direnişin silahsızlandırılması talebinin geldiğini ancak Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın bunun görüşülmemesi konusundaki tutumunun oldukça ciddi olduğunu kaydetti.

"NETANYAHU GÖRÜŞMELER DEVAM EDERKEN HEYETİNİ GERİ ÇAĞIRDI"

Ahmed, İsrail'in, şartlarını Filistin heyeti ve Mısır'a dayatmak istediğini belirterek, "Netanyahu, Mısır arabuluculuğunda görüşmeler devam ederken, müzakereci heyetine Kahire'den ayrılma talimatı verdi. Netanyahu ve İsrail heyetinin küstahlığına, benzer bir karşılık vermeyeceğiz. Biz ateşkes, barış, işgalin sona ermesi ve adalet istiyoruz, işgal son bulmadıkça akan kan durmayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Filistin heyetinin ciddi bir barış sürecine götüren yeni bir ortam oluşturmak amacıyla büyük çaba sarf ettiğini anlatan Ahmed, şöyle devam etti:

"Filistin heyeti dün ve bugün birçok öneri sundu. Nihai görüşümüzün yer aldığı metni Mısır tarafına teslim ettik, Gazze ablukasının kalkması, akan kanı, yıkımı durdurmak, ciddi görüşmelerin sağlanmasına yol açmak için İsrail'den cevap bekledik. Görünen o ki Netanyahu bunu istemiyor. Hatta ilk günden bu yana Filistin uzlaşı hükümeti İsrail hükümetinin zihnini meşgul ediyor."

Ahmed, uluslararası toplum ile ABD'ye, bu konuda sorumluluk üstlenmeye, aksi takdirde bölgeden ellerini tamamen çekme çağrısında da bulundu.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Bir ayı aşkın süren saldırılardan sonra Mısır'da yürütülen müzakereler neticesinde varılan geçici ateşkes kararı, dün 00.01'da sona ermişti. Kahire’deki kalıcı ateşkes görüşmeleri sürerken, ateşkesin 24 saat daha uzatıldığı açıklanmıştı.

Gazze’den roket atıldığını iddiası üzerine İsrail ordusu, Gazze’ye yeniden saldırmaya başlamış, Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri ise İsrail'in iddialarını yalanlamıştı. Zuhri, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarını "kalıcı ateşkes için yürütülen görüşmeleri erken bitirme çabası" olarak nitelemişti. Daha sonra İsrail'in, Filistinli gruplar ile kalıcı ateşkesin sağlanması için Mısır'da yürütülen müzakerelere katılan heyetini geri çağırdığı bildirilmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?