banner39

Gazze'de ateşkes için uzlaşma sağlandı

Gazze’de ateşkes için çağrılara bir yenisinin daha eklendiği dakikalarda, İsrail’in, daha önceki ateşkes çağrısını reddettiği ABD'ye, 12 saatliğine 'durma' sözü verdiği kaydedildi.

Gazze Saldırısı 26.07.2014, 00:48 26.07.2014, 09:33
Gazze'de ateşkes için uzlaşma sağlandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistinli direniş grupları ile İsrail, BM Genel Sekreteri Ban Ki‑mun'un 12 saatlik ateşkes talebini kabul etti.

Gazze için yarım günlük huzur bu sabah başlıyor.

Ateşkes Türkiye saati ile sabah 07'de başlayacak ve 12 saat sürecek.

İsrail ve Hamas bu sabah saat 07.00'dan geçerli olmak üzere insani yardımların ulaşabilmesi, cenaze ve yaralıların çatışma bölgesinden çıkarılabilmesi için saldırıları 12 saatliğine durdurma kararı aldı. 

İsrail şu anda Gazze'yi vurmaya devam ediyor.

İsrail'in taş üstüne taş bırakmadığı Gazze için ateşkes arayışları devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kahire'de Hamas ve İsrail'e 7 günlük ateşkes çağrısı yaptı.

Aynı dakikalarda, İsrail'in Kerry'nin daha önce yaptığı ateşkes teklifini reddettiği belirtilirken, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Kerry'ye, 12 saatliğine 'durma' sözü verdiği kaydedildi.

Kahire’deki zirve sonrası konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Ateşkesin sağlanması için bir haftalık insani ateşkes üzerinde anlaşmanın yapılmasını umut ediyorum" derken, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, “Gazze'de bir haftalık insani ateşkes sağlanmasına yönelik çağrı yapıyoruz" şeklinde konuştu.

BM Genel Sekreteri Bun Ki-mun da, "Askeri çözüm yok. İsrail ile Filistinliler arasında 12 saat içerisinde insani ateşkesin sağlanması gerekir" dedi.

İSRAİL REDDETTİ

Kahire’den gelen çağrıyla aynı dakikalarda, İsrail Kabinesinin, Kerry’nin daha önce yaptığı ateşkes teklifini reddettiği belirtildi.

İsrail Kanal 1 televizyonunun haberine göre, İsrail Kabinesi Başbakan Netanyahu başkanlığında 4 saat süren toplantının ardından Kerry'nin teklifini oy birliğiyle reddetti.

Haberde İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve Ekonomi Bakanı Naftali Bennett'in de aralarında bulunduğu muhaliflerin ateşkesin İsrail için ‘felaket’ olacağı görüşünü savunduğu ifade edildi.

Haaretz gazetesi, internet sayfasında İsrailli bir yetkiliye dayandırarak verdiği haberde, Kerry'nin, geçen Çarşamba Tel Aviv'de Netanyahu ile gerçekleştirdiği görüşmede ateşkes teklifinde bulunduğunu iddia etmişti.

İKİ AŞAMALI PLAN

Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban tarafından dile getirilen 7 günlük ateşkes planını, Kahire'deki zirvede Amerikan tarafının da benimsediği, Kerry'nin Netanyahu ile temasa geçerek, bugün sabah 07.00'den başlayarak 12 saat 'durma' noktasında söz aldığı kaydedildi.

Bu durumun ateşkes anlamına gelmediği, 12 saatlik sürenin verdiği ivmeyle bayram boyunca devam etmesi planlanan ateşkes için girişimlerin süreceği belirtildi.

TÜRKİYE DE KATILIYOR

Büyük planın ateşkesin sağlanması yönünde olduğu ifade edilirken, bunun için uluslararası toplumun girişimleri yarın Paris'te devam edecek. Türkiye'nin de yer alacağı zirvede BM, ABD, Almanya, İngiltere, İtalya ve Katar da olacak.

HAMAS'TAN AÇIKLAMA

Bu arada, Hamas'ın, Ban Ki-mun'un bir haftalık insani ateşkes sağlanması için sunduğu teklifi değerlendirdiği belirtildi.

Hamas'ın Siyasi Büro üyesi İzzet er-Reşak, sosyal paylaşım ağı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bir haftalık insani ateşkes teklifi hareket tarafından değerlendiriliyor" ifadesini kullandı.

ü

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü